Moda i uroda

Blizna keloidowa – najlepsze zabiegi, aby zredukować bliznowce

Blizna keloidowa (inaczej bliznowiec) jest reakcją zapalną skóry powstałą po zranieniu. Choć nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, to nie ustępuje samoistnie i jest bardzo nieestetyczne. Dlatego wymaga on pomocy medycznej.

Blizna keloidowa a blizną hipertroficzną

Blizna przerostowa to blizna, która puchnie i wybrzusza się po usunięciu szwów lub po zagojeniu. Zwykle jest on spowodowany miejscowo, na przykład gdy obszar cięcia jest bardzo ruchomy, co grozi przemieszczeniem się szwów do środka. Rozwija się samoistnie w miarę upływu czasu, choć czasem może to trwać dłużej niż rok.

Blizna keloidowa to coś zupełnie innego. Jest to mały łagodny guz, który ciągle rośnie i nie zmniejsza się samoistnie. Blizna keloidowa jest prawdziwym rozrostem, który może mieć imponujące rozmiary i nie pozostaje ograniczony do samego obszaru blizny. Wywołuje go stymulacja i agresja komórek na styku skóry właściwej i naskórka spowodowana kolczykiem, szczepionką, skaleczeniem, zabiegiem chirurgicznym lub oparzeniem. Bliznowacenie keloidowe jest często uwarunkowane genetycznie i częściej dotyka skóry rasy czarnej lub mieszanej. Nawroty są bardzo częste, dlatego przed wycięciem skóry ogląda się całe ciało pacjenta.

Blizna keloidowa – jak ją rozpoznać?

Blizna keloidowa ma znacznie większe unaczynienie niż normalna blizna. Skóra jest gruba, błyszcząca, twarda i obrzmiała z powodu nadprodukcji kolagenu i komórek skóry właściwej - fibroblastów. Innym sposobem na odróżnienie jej od blizny przerostowej jest to, że rozrost wykracza poza pierwotną zmianę.

Bliznowiec – powstawanie

Blizny keloidowe powstają w wyniku uszkodzenia skóry, zazwyczaj:

  • w wyniku oparzenia
  • w miejscu zaszczepienia
  • w miejscu, w którym miał być kolczyk,
  • w wyniku zadrapania,
  • w wyniku przecięcia skóry,
  • jako rany po trądziku lub ospie wietrznej
  • po cesarskim cięciu (bliznowiec CC)

Warto jednak wspomnieć, że większe prawdopodobieństwo powstania blizny keloidowej jest gdy posiada się takie predyspozycje genetyczne. Przykładowo gdy mama, babcia, czy ojciec zmagał się z bliznowcami, wtedy szanse na pojawienie się bliznowców u nas (przy odpowiednich spełnionych warunkach), znacznie rosną.

Czy występują one częściej na niektórych częściach ciała?

Blizny występują częściej na częściach ciała trudnych do unieruchomienia (fałdy, ramiona itp.), na obszarach silnie unaczynionych lub w miejscach, gdzie skóra właściwa jest luźna, takich jak np. płatki uszu. Dlatego nie jest rzadkością występowanie blizn keloidowych po przekłuciu uszu.

Jak można usunąć keloidy?

Leczenie blizn keloidowych polega na wstrzyknięciu kortykoidów domiejscowo raz w miesiącu przez 3 miesiące w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Podczas gdy laser naczyniowy działa bardzo dobrze na blizny przerostowe, działa on słabiej na blizny keloidowe. W niektórych przypadkach lekarz może również zalecić krioterapię lub radioterapię. 

Jeśli narośl jest zbyt duża i nie zmniejsza się po leczeniu, nieunikniona jest operacja. Jednak jest to ryzykowne i mało skuteczne, ponieważ po zabiegu bliznowce często powracają i to znacznie większe. W takim przypadku należy zastosować techniki prewencyjne, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby. Mogą to być steroidy lub opatrunek uciskowy. Ponadto przydatne są także zastrzyki z interferonu, które pomagają zmniejszać rozmiary bliznowca.

Keloidowa rana – czy można zapobiec jej powstaniu?

Można spowolnić powstawanie keloidów poprzez nałożenie silikonowego opatrunku bezpośrednio na bliznę zaraz po zdjęciu szwów, a czasem nawet wcześniej, który jest utrzymywany przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Działa bardzo dobrze. Keloidowa rana nie musi się pojawić, jeśli zastosujemy środki zapobiegawcze.

Blizna keloidowa – jak zmniejszyć opuchliznę?

Po zdjęciu szwów można masować bliznę okrężnymi ruchami przy użyciu odpowiedniego kremu. Masaż pobudza krążenie i rozbija włókna kolagenowe. Gdy blizna jest obrzęknięta, dobre efekty daje zastosowanie bandaża silikonowego. Jeśli sytuacja nie ulega poprawie, należy skonsultować się z dermatologiem.

Powiązane wpisy
Moda i uroda

Must-have w szafie każdej kobiety na zimę - kluczowe elementy garderoby

Codzienne zimowe wyzwanie wielu kobiet sprowadza się do znalezienia równowagi między komfortem…
Czytaj więcej
Moda i uroda

#akcjadepigmentacja z mesoestetic®. Pewny sposób na przebarwienia posłoneczne

Należą do najczęstszych problemów rozwiązywanych w gabinetach profesjonalnych i dotykają ludzi…
Czytaj więcej
Moda i uroda

Kompleksowa metamorfoza skóry z biorewitalizacją premium od Teoxane

Już od dłuższego czasu w pielęgnacji skóry stawia się na jej biorewitalizację. Spadek…
Czytaj więcej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcesz zostawić komentarz? Kliknij we mnie!x