Odstawienie od piersi to jeden z naturalnych procesów, który jest częścią rozwoju dziecka i który, prędzej czy później, zawsze nadejdzie. Niektóre matki decydują się na stopniowe zaprzestanie karmienia piersią, inne wolą poczekać, aż dziecko samo przestanie karmić. Jak odstawić dziecko od karmienia piersią, żeby wyszło to z korzyścią dla mamy i dziecka? Zapraszamy do zapoznania się z poradami.
Spis treści:
Jak odstawić dziecko od karmienia piersią – porady
Niezależnie od przyczyny, dla której karmienie piersią dobiegło końca, powinnaś pamiętać o szeregu wskazówek. Sprawią one, że proces ten będzie dla Twojego dziecka jak najbardziej naturalny i pełen szacunku.
Eksperci zalecają, aby dzieci były karmione piersią co najmniej do 2 roku życia. Jednak w wielu przypadkach odstawienie od piersi następuje wcześniej i zarówno matka, jak i dziecko muszą wiedzieć, jak poradzić sobie z tym procesem. Kiedy już znasz oznaki, że Twoje dziecko jest gotowe do odstawienia od piersi, radzimy Ci zapoznać się z tymi zaleceniami dotyczącymi łatwego odstawienia dziecka od piersi. Zatem jak odstawić 1,5 roczne lub 2 letnie dziecko od karmienia piersią? O tym poniżej.
Upewnij się, że już możesz przestać karmić piersią
Jeśli decyzja o rozpoczęciu odstawiania dziecka od piersi pochodzi od matki, ponieważ, na przykład, istnieje powód medyczny, który uniemożliwia jej dalsze karmienie dziecka piersią, główną radą, którą matka powinna zastosować w takich przypadkach, jest uzyskanie wszystkich informacji, których potrzebuje.
Istnieje niewiele okoliczności medycznych lub leków, które są niezgodne z karmieniem piersią. Dlatego dobrze byłoby zapytać lekarza, czy można kontynuować karmienie piersią, zanim podejmie się decyzję o samodzielnej rezygnacji z niego.
Obustronna inicjatywa
Gdy odstawienie od piersi nie jest przymusowe, lecz dobrowolne, bo jest inicjatywą matki albo dziecka, najlepiej, gdy ta sytuacja jest wzajemnie uzgodniona przez matkę i dziecko. W tym sensie, niezależnie od momentu, w którym matka i dziecko zdecydują się zakończyć odstawianie od piersi, ważne jest, aby uszanować osobisty wybór każdego z nich. Ten moment może nadejść w każdej chwili - czy to u 1,5-rocznego czy 2-letniego dziecka, które odstawiamy od karmienia piersią.
Odstawienie dziecka od karmienia piersią to proces stopniowy
Jeśli odstawienie od piersi jest inicjatywą matki, główną radą, którą należy się kierować w tym przypadku jest zapewnienie, że proces ten jest stopniowy. Pozwoli to uniknąć gwałtownego odstawienia od piersi z dnia na dzień. Oczywiście odstawienie dziecka od karmienia piersią, gdy nie chce butelki będzie większym wyzwaniem dla mamy, ale nie jest rzeczą niemożliwą.
W rzeczywistości, nagłe odstawienie od piersi może spowodować problemy dla matki, takie jak obrzęk, niedrożność, zapalenie sutka lub ropień piersi. Z tego powodu lepiej jest przerwać karmienie piersią kilka razy dziennie i stopniowo je zmniejszać, aż do całkowitego zaprzestania karmienia dziecka.
Należy pamiętać, że gdy tylko dziecko zaczyna mniej ssać, zmniejsza się również ilość mleka produkowanego przez matkę, aż w końcu nadchodzi dzień, w którym mleko całkowicie znika. Oprócz ogromnych korzyści dla matki, gdy odstawianie od piersi następuje stopniowo, dziecko poradzi sobie również znacznie lepiej z emocjonalnego punktu widzenia.
Nie oferuj, ale i nie odmawiaj
Wielu pediatrów zaleca, że jest to najmniej traumatyczny sposób odstawienia dziecka od karmienia piersią. Zasadniczo chodzi o to, aby nie proponować dziecku piersi. A w przypadku, gdy dziecko w pewnym momencie o nią poprosi, również nie odmawiać.
Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Odwracaj uwagę dziecka
Niektóre matki stosują również metodę rozproszenia uwagi, aby stopniowo odzwyczajać swoje dzieci, zwłaszcza jeśli chodzi o nocne odstawienie od piersi. W tym przypadku jedyne, co można zrobić, to zidentyfikować momenty, w których dziecko zwykle prosi o pierś. Spróbuj także przewidzieć jakieś alternatywne rozproszenie uwagi, zanim ten moment nadejdzie, tak aby dziecko mogło zwrócić swoją uwagę na coś innego.
fajny artykuł ;))