Związek, w którym nie występują sprzeczki, w którym nie ma różnicy zdań, a partnerzy się czasem nie kłócą wydaje się…jakiś dziwny. Może dlatego, że idealne dopasowanie nie istnieje, tak, jak i idealna miłość, a sam związek wymaga pracy obu stron, pewnej elastyczności i otwartości. A to z kolei wiąże się z różnego rodzaju nieporozumieniami. Może jednak kłótnie w związku nie są wcale takie złe? Mało tego, może są wręcz niezbędne, by związek trwał, a partnerzy byli po prostu szczęśliwi?
Spis treści:
Kłótnie w związku – potrzebne, czy zbędne?
Kłótnie w związku nie takie złe
Skoro się kłócą, znaczy, że się kochają. W tym oklepanym zdaniu jest ziarenko prawdy. A może nawet tej prawdy jest więcej, niż nam się wydaje. Partner nie jest nam obojętny, walczymy o to, by nas zrozumiał, bo zależy nam na nim. Czymś nas zranił, coś powiedział, co wpłynęło na nas źle. To działa w obie strony. Kłótnia jest zatem okazją do powiedzenia sobie o swoich emocjach, uczuciach, potrzebach, a niekoniecznie powinna być wytykaniem błędów partnera. A kiedy emocje opadną, kiedy zrozumiemy siebie nawzajem, spór staje się okazją do zbliżenia się do siebie. Pod warunkiem, że nie przekroczyliśmy pewnych granic.
Granice
Miłość łatwo zranić. Kłócący się partnerzy popełniają często jeden błąd. W swej złości i frustracji idą o jeden krok, o jedno słowo (lub wiele słów) za daleko. Wypowiadają słowa, które ranią partnera. I cóż, że nie są prawdziwe, że wcale tak nie myślimy? Słowo się rzekło, a partnerzy, zapominają o co się kłócili. Kłótnia staje się jeszcze intensywniejsza, pełna jest wzajemnych oskarżeń, a partnerzy cierpią jeszcze bardziej. Jak do tego nie dopuścić? Gdzie jest granica, której nie wolno przekroczyć? Odpowiedź jest zaskakująca, ale granicą jesteśmy my sami. Zdenerwowanie i stres nie są dobrymi doradcami. Lepiej ochłonąć, wyjść, przemyśleć. To bardzo trudne, ale zarazem, obiecujące rozwiązanie.
Dobra kłótnia rodzi miłość
„Wychodzę. Muszę ochłonąć - gdy usłyszymy takie zdanie, doceńmy je. To zdanie informuje, że nasz partner nie chce nas zranić. Sam też nie chce być zraniony. Kiedy wróci, zacznijmy raz jeszcze. Nie przerywajmy sobie, wysłuchajmy siebie nawzajem, bądźmy otwarci na prawdę, iż wina zazwyczaj nie leży tylko po jednej stronie. Z pewnością dojdziemy do budujących wniosków. Będzie czas na przeprosiny, na wybaczenie. Gdy granica nie była przekroczona, łatwiej dojść do porozumienia. Kłótnie dużo uczą nas o sobie samych. Prowadzą do zmian w związku, dobrych zmian. Kłótnia nie jest zła, pod warunkiem, że nie przekraczamy granicy. Granicy wzajemnego szacunku.
Kłótnie w związku a komunikacja
Kłótnie w związku są naturalne i nieuniknione, ponieważ każda osoba ma swoje własne potrzeby, oczekiwania i granice. Zdrowe kłótnie mogą prowadzić do lepszego zrozumienia siebie nawzajem i rozwiązania problemów w związku, co może pomóc wzmocnić więź między partnerami. Jednakże, kłótnie mogą również prowadzić do pogorszenia relacji, jeśli nie są prowadzone w sposób konstruktywny i szanujący drugą osobę. Szczególnie niezdrowe jest unikanie konfliktów i zamiast tego nagromadzenie negatywnych emocji i wstrzymywanie ich, co w końcu może prowadzić do wybuchu.
Dlatego ważne jest, aby w związku istniała umiejętność radzenia sobie z konfliktami, w tym otwarta i szczerze rozmowa, wysłuchiwanie punktów widzenia partnera, zdolność do wyrażania własnych potrzeb i granic, a także poszukiwanie rozwiązań, które będą satysfakcjonujące dla obu stron. Jeśli kłótnie są prowadzone w sposób konstruktywny i służą rozwiązaniu problemów, mogą być korzystne dla związku. Jednak jeśli są niezdrowe i prowadzą do uszczerbku na relacji, warto nam nimi popracować.
Ostre ciągłe kłótnie w związku – czy to ma sens?
Związek, w którym ludzie się ostro i ciągle kłócą, może być trudny do utrzymania, ale to nie oznacza, że jest on pozbawiony sensu. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na sposób, w jaki kłótnie są prowadzone. Zdrowe kłótnie mogą prowadzić do lepszego zrozumienia siebie nawzajem i rozwiązania problemów w związku. Jednak, jeśli kłótnie są bardzo częste i ciężkie, a partnerzy nie potrafią znaleźć sposobu na rozwiązanie konfliktów, mogą prowadzić do negatywnych skutków dla relacji. Ciągłe napięcia i kłótnie mogą prowadzić do poczucia zmęczenia, frustracji i napięcia emocjonalnego w związku.
W związku z tym, jeśli związek jest pełen ciągłych i ostrej kłótni, warto skonsultować się z terapeutą lub specjalistą ds. związków, aby pomógł zidentyfikować przyczyny problemów i znaleźć sposoby na poprawę sytuacji. W niektórych przypadkach, gdy kłótnie są nie do rozwiązania, rozwiązanie może być rozstanie.