CiekawostkiDom i ogród

Macierzanka – odmiany, zastosowanie, charakterystyka

Macierzanka to nie tylko piękna ozdoba przydomowego ogrodu. Posiada ona także właściwości lecznicze - można ją stosować na trądzik, kaszel i nie tylko. Jakie jeszcze skrywa tajemnice?

Macierzanka – popularne odmiany

W Polsce znajdziemy kilkanaście różnych odmian macierzanki, jednak spośród nich szczególną popularnością cieszy się kilka, o których opowiemy co nieco poniżej.

Macierzanka zwyczajna

Posiada nieregularne, różowopurpurowe kwiatostany, a jej pędy kwiatostanowe są dość ostre i pokryte cienkimi listkami o intensywnym zapachu. Półkrzew macierzanki zwyczajnej jest rozłożysty, tworzy darnie o wysokości do 30 cm.

Macierzanka piaskowa

Ten gatunek może osiągać wysokość od 5-15cm. Posiada cienkie liście, a na zakończeniach pędów wyrastają różowopurpurowe drobne kwiaty o silnym, aromatycznym zapachu. Można ją stosować jako przyprawę zarówno w formie świeżej i suszonej do wielu potraw. Macierzankę piaskową można spotkać zarówno w ogrodach wiejskich jak i przestrzeniach leśnych, gdzie stanowi piękną dekorację pagórków i jest naturalnym wypełnieniem ścieżek.

Macierzanka cytrynowa

Jej nazwa wzieła się stąd, że jej liście mają intensywny cytrynowy zapach. Macierzanka cytrynowa posiada rozgałęzione, wzniesione pędy i osiąga wysokość 10-30 cm. W zależności od odmiany, liście mogą przybrać kolor żółtozielony, złotozielony lub żółto-zielony.

Macierzanka wczesna

Dzięki płasko ścielącym się pędom tworzy bardzo niskie (5-cm) kobierce. Kwiaty macierzanki wczesnej posiadają główkowate kwiatostany na podnoszących się wierzchołkach pędów, mogą mieć barwę białą, karminową, liloworóżową.

Macierzanka ogrodowa

Najpopularniejsza jeśli chodzi o zastosowanie przydomowe. Jej kwiaty układają się w pąk, są barwy czerwonej, po czym stają się liloworóżowe. Może ona osiągnąć wysokość do 15 cm. A można ją rozpoznać po gładkich, jajowatych liściach, które mają barwę ciemnozielonooliwkową z żółtym brzegiem. Macierzanka ogrodowa jest zimozielona, jednak ta odmiana wymaga lekkiego okrycia na zimę, bo niekiedy przemarza.

Macierzanka w ogrodzie – charakterystyka

Jest to ziele bardzo łatwe w uprawie. Dobrze znosi wydeptywanie, jest całkowicie mrozoodporne. Warto uprawiać macierzankę w ogrodzie, ponieważ nie ma ona wymagań co do gleby - może rosnąć zarówno na suchej, ubogiej w składniki ziemi jak i na słonecznych czy półcienistych przestrzeniach. Dużą zaletą jest też fakt, że duże powierzchnie macierzanki można spokojnie kosić po kwitnieniu.

Czy macierzanki są zimozielone?

Tak, macierzanki do zimozielone niskie półkrzewy lub krzewinki, których ogromną zaletą jest fakt posiadania zielonych liści cały rok, nawet w zimę.

Jak wygląda macierzanka?

Warto zaznaczyć, że odmiany i gatunki różnią się między sobą kolorem kwiatów lub liści oraz zapachem. Zazwyczaj jednak macierzanki to rośliny o płożących pędach, które tworzą gęsta darń. Ich delikatne, okrągłe owalne liście wraz z kwiatami wargowymi tworzącymi zgrabne kwiatostany stanowią piękną ozdobę. Są to wieloletnie, zimozielone, płożące krzewinki, które rosną do wysokości nawet 30 cm. Dzięki swoim walorom dekoracyjnym, na wiosnę zwabiają swoim wyglądem oraz miodowym zapachem wiele motyli oraz pszczół.

Macierzanka – kwitnienie

Liście oraz kwiaty macierzanki rozwijają się w maju, czerwcu i lipcu. Niektóre odmiany mogą zacząć kwitnienie dopiero w czerwcu.

Macierzanka – zastosowanie

Jeśli chcemy skorzystać z prozdrowotnych zdolności tej rośliny, należy zebrać młode, niezdrewniałe pędy macierzanki w okresie jej kwitnienia. Następnie należy dokładnie je osuszyć rozkładając równomiernie na stole lub suchej powierzchni. Zasuszone ziele należy składować w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Zastosowanie tej rośliny jest ogromne. Można ją stosować także:

  • na kaszel
  • na trądzik
  • do kąpieli
  • na pamięć
  • na trawienie

Napar z macierzanki na kaszel

Z ziela można stworzyć syropy lub napary, które dzięki swoim właściwościom leczniczym będą dobrym lekiem wykrztuśnym. W związku z tym macierzanka sprawdzi się na na kaszel, koklusz oraz wspomoże chorych na przewlekłe nieżyty oskrzeli. Działanie dezynfekujące tego ziółka nadaje się także do płukania gardła.

Macierzanka na trawienie

Ziele z macierzanki hamuje rozwój drobnoustrojów jelitowych oraz pomoże zlikwidować wzdęcia, dlatego napary, herbaty z niej stosuje się w celu poprawy trawienia. Macierzanka do picia to jeden z domowych sposobów na poradzenie sobie z nieżytami żołądka i jelit. Na trawienie pomocny jest także ostropest plamisty.

Macierzanka na trądzik

Ale to nie koniec jej zastosowań. Jeśli będziemy regularnie przemywać skórę trądzikową wywarem z macierzanki, możemy spodziewać się poprawy cery. To ziele lecznicze załagodzi stany zapalne spowodowane gromadzeniem się bakterii na skórze tłustej skłonnej do trądziku. Macierzanka sprawdzi się także w leczeniu drobnych skaleczeń, oparzeń - wystarczy z gazy zmoczonej naparem z macierzanki stworzyć okład i przyłożyć do danego miejsca.

Macierzanka na pamięć

Wyciąg z macierzanki wpływa na poprawę pamięci, polepsza koncentrację i rozjaśnia umysł, dlatego zaleca się jego picie studentom oraz osobom wykonującym pracę intelektualną. Jeśli ktoś nie jest w stanie samodzielnie stworzyć takiego wyciągu, ma możliwość zakupu suplementów diety zawierających ten składnik czy ziółek z macierzanki w sklepach ekologicznych online lub stacjonarnych.

Powiązane wpisy
Biznes i technologieDom i ogród

Nowoczesne projektowanie wnętrz za pomocą AI - Instant Room

Współczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja (AI), rewolucjonizują wiele dziedzin…
Czytaj więcej
Ciekawostki

Izotoniki jako nieodłączny element treningu - wszystko co warto wiedzieć

Współczesny świat aktywności fizycznej i sportu oferuje wiele możliwości i opcji, które…
Czytaj więcej
Dom i ogród

Nowoczesność i funkcjonalność w jednym – stoły Endo

Stoły stanowią integralny element każdego wnętrza - od kuchni, przez salon, po biuro. Jednak w…
Czytaj więcej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcesz zostawić komentarz? Kliknij we mnie!x