Obgryzanie paznokci (onychofagia) to jeden z najczęstszych nawyków nerwowych. Szacuje się, że na ten nałóg cierpi około 40% nastolatków, choć w dorosłym życiu odsetek ten spada do 10%. Pomimo tego, że jeszcze do niedawna obgryzanie paznokci było uważane za nieestetyczny nawyk, w ostatnich latach i po wielu badaniach stwierdzono, że jest to zaburzenie nerwowe. Wpływa ono nie tylko na estetykę, ale także na zdrowie osób, które na nie cierpią.
Spis treści:
Co to jest onychofagia?
Jest to nawyk, który polega na obgryzaniu paznokci ze względu na nudę lub stres. Jest to zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, które najczęściej dotyka nastolatków. Ta nieprzyjemna dla wielu osób praktyka może prowadzić do problemów psychicznych, poważnych ran i infekcji w dłoniach. Może skutkować nawet szkodami fizycznymi, takich jak pogorszenie stanu zębów. Onychofagia, nie będąc chorobą jako taką, nie stanowi na początku potencjalnego zagrożenia. Jednak może stać się przyczyną innych, poważniejszych problemów.
Nawyk obgryzania paznokci pojawia się zwykle w okresach stresu i niepokoju. Jak wynika z badań, osoba cierpiąca doświadcza pewnego poczucia relaksu i spokoju. Problem pojawia się, gdy ta praktyka staje się automatycznym i nieświadomym nawykiem, z którego bardzo trudno zrezygnować.
Jakie są negatywne konsekwencje onychofagii?
Konsekwencją, którą jako pierwszą można zauważyć u osoby z nawykiem obgryzania paznokci jest estetyka. Zdecydowana większość osób z tym zaburzeniem, gdy robi to przez wiele lat. Kończą one z paznokciami, które już nigdy nie będą pięknie rosły, ale będą rosły w zdeformowanym kształcie. Gdy nawyk ten dotyczy tkanki okołopaznokciowej, a więc i skórek, istnieje spore prawdopodobieństwo, że dojdzie do nieodwracalnego uszkodzenia macierzy paznokcia. Spowoduje to, że paznokieć będzie rósł dystroficznie, czyli nierównomiernie, grubo, żółtawo i grzbietowo. Ten nawyk kończy się również tym, że powoduje mikrourazy, które zmieniają obszar pod paznokciem, który chroni go przed uszkodzeniami. Przez co cała ta część dłoni jest bardziej podatna na infekcje bakteryjne, wirusowe czy grzybicze. Z drugiej strony, nie tylko ręce są dotknięte tą złą praktyką, ale zdrowie zębów osoby może być również zagrożone. Ciągłe i nerwowe gryzienie może prowadzić do pogorszenia lub deformacji zębów.
Onychofagia – przyczyny
Ponieważ jest to nawyk, który często rozwija się w chwilach stresu, nerwów czy niepokoju, musimy mieć świadomość, że jego pokonanie nie będzie łatwe. Zwłaszcza, że przyczyn może być wiele np. wspomniany wcześniej stres, nadmierny lęk, przeżywanie konfliktów w pracy czy w rodzinie. Jednak przyczynami mogą być także zaburzenia witamin we krwi, poziomu żelaza lub miedzi. Zatem wszystko zależy od charakteru przyczyn onychofagii. Jednak jest coś co łączy wszystkich - jeśli przyjrzymy się komuś, kto cierpi na onychofagię, zobaczymy, że obgryza paznokcie bez świadomości i w bardzo automatyczny sposób.
Onychofagia – jak leczyć?
Chociaż prawdą jest, że istnieją pewne sztuczki, aby pokonać tę manię lub zaburzenie, najważniejsze jest, aby mieć dużo cierpliwości i prawdziwe zaangażowanie w siebie.
Suplementy
Kompulsywna onychofagia kończy się osłabieniem skórek i samej struktury paznokcia, przez co coraz łatwiej jest go obgryzać. Aby zwalczyć ten zły nawyk, jedną z opcji jest przywrócenie paznokciom ich naturalnej siły i twardości. Można to zrobić poprzez spożywanie wapnia i magnezu. W ten sposób, jeśli skórka i cała otaczająca ją struktura zostaną wzmocnione, trudniej będzie obgryzać paznokcie. Być może pomoże to stopniowo porzucić ten zły nawyk. Najbardziej polecanymi w tym celu pokarmami są produkty mleczne, orzechy i ryby.
Odwrócenie uwagi
Innym skutecznym trikiem, który można zastosować w walce z każdą manią, jest utrzymywanie siebie w rozproszeniu lub praca nad relaksem. Jeśli twój mózg jest zajęty i znajdziesz się robiąc coś, co jest wygodne i szczęśliwe, prawdopodobieństwo, że będziesz chciał obgryzać paznokcie ze zdenerwowania, znacznie się zmniejsza. Jeśli mimo wszystko jesteś osobą niespokojną, która nie potrafi się skupić, zdecyduj się na odwrócenie uwagi od swoich ust za pomocą gumy do żucia lub cukierków bez cukru. Można też wykonywać czynności, przy których przez większość czasu trzeba mieć zajęte ręce.
Manicure
Niezależnie od tego, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną, kolejną sztuczką jest danie manicure. Ta sztuczka odgrywa rolę psychologiczną i może być naprawdę skuteczna, jeśli osoba jest zaniepokojona swoim estetycznym wyglądem. Ideą tego triku jest manicure paznokci, aby wyglądały pięknie i dosłownie „obgryzały i strzępiły się. Jako bonus można użyć specjalnych lakierów do paznokci, aby utwardzić paznokcie. Dodatkowo możesz nawet nadać im nieprzyjemny smak na wypadek, gdyby pokusa wzięła górę i chciałbyś ugryźć jeden z nich.
Medytacja lub joga
Onychofagia występuje zwykle, gdy jesteś zestresowany lub zdenerwowany, więc staraj się unikać sytuacji, które sprawiają, że jesteś niespokojny lub przytłoczony. Zapisz się na zajęcia z medytacji lub jogi, gdzie nauczysz się kontrolować swoje ciało i umysł i gdzie będziesz mogła uwolnić wszystkie nagromadzone napięcia. Inna wskazówka, która również pomoże Ci zarządzać stresem jest unikanie wszelkich napojów pobudzających. Zaliczają się do nich kawa, herbata, napoje bezkofeinowe lub napoje alkoholowe.
Onychofagia a psychiatra
W szczególnych sytuacja zaburzenie może być skutkiem głębszych problemów. Wtedy skonsultować swój problem z psychiatrą, który pomoże rozwiązać nie tylko problemy z obgryzaniem paznokci, ale także z powiązanymi z nim problemami. Czasem natłok pracy, stres, czy zszargane nerwy mogą na tyle odcisnąć piętno na człowieku, że wpływają na jakie zdrowie nie tylko psychiczne, ale także psychiczne. Warto więc zastanowić się nad tym kiedy pojawiły się niepokojące objawy, powiązać je z wydarzeniami z życia. Może się wtedy okazać, że są one ze sobą powiązane.
Manicure i po sprawie!
Super artykuł!