W środowisku medycznym i tym związanym z dbaniem o siebie coraz częściej mówi się o tym, że to właśnie w jelitach kryje się nasz drugi mózg i że to ich stan decyduje o stanie psychicznym. Mikrobiota zasiedlająca układ pokarmowy tworzona jest przez liczne bakterie, grzyby i inne drobnoustroje. Od ich ilości i rodzaju oraz przypisywanych im właściwości będzie zależeć ogólne zdrowie człowieka, ale też i jego wygląd czy nawet samopoczucie. Stąd coraz popularniejsze stają się psychobiotyki (przez niektórych nazywane psychobiotykami).
Spis treści:
Psychobiotyki – co to jest?
Psychobiotyki są więc preparatami, które mają na celu zmieniać stan psychiczny poprzez dbanie o mikroflorę jelitową. Przywracają mikrobiocie równowagę i prawidłowy dla niej stan. W ten sposób są w stanie wspierać relacje występujące między mózgiem a jelitami, a tym samym wspierają dosłownie wszystkie procesy zachodzące w organizmie, dbając o każdy najmniejszy narząd i każdą najmniejszą komórkę ciała.
Psychobiotyki, czyli dlaczego dbałość o mikroflorę jelitową jest tak ważna?
Tak jak zostało to powiedziane już we wstępie, mikroflorą jelitową określa się zespół przeróżnych drobnoustrojów. Przede wszystkim bakterii, wirusów, grzybów i archeonów - występujących w organizmie człowieka, zasiedlających jego układ pokarmowy. Jednak przede wszystkim jelita (zwłaszcza jelito cienkie). To, jak ta mikrobiota wygląda, zależy od wielu czynników. O jej stanie i zawartości decyduje m.in. wiek, ale też i ogólny stan zdrowia człowieka, występujące u niego jednostki chorobowe czy nawet jego stan psychiczny. Udowodniono, że osoby zestresowane i przemęczone mają znacznie gorszy stan mikrobioty od tych, które zawsze są spokojne i do wszystkiego nastawione pozytywnie. Od tego są jednak psychobiotyki preparaty, by tę mikrobiotę zmieniać, w razie gdyby tylko coś z nią było nie tak.
Jakie są funkcje mikrobioty?
Oczywiście tych konkretnych wyszczególnionych funkcji jest dość dużo. Jednakże ogólnie rzecz biorąc sprowadzają się one do wzmacniania i poprawiania działania układu immunologicznego, czyli wspierania ogólnej odporności. To właśnie mikroflora jelitowa w pewnym stopniu ma za zadanie usuwać szkodliwe substancje z organizmu. Wspiera ona różne procesy metaboliczne zachodzące w jelitach i decyduje o tym, jak sprawnie i jak szybko wybrane szkodliwe związki będą usuwane i wydalane z organizmu. Jednocześnie wpływa też na poziom i szybkość wchłaniania i przyswajania dobrych substancji z pożywienia. Jeżeli mikroflora jelitowa zostanie uszkodzona, organizm nie będzie mógł czerpać pełni dobroci z pożywienia i to nawet u tych osób, które będą odżywiać się wprost perfekcyjnie. I to nawet przy diecie opartej na wyłącznie na naturalnych, nieprzetworzonych produktach.
Jak psychobiotyki zmieniają mikroflorę jelitową?
Opisane szczegółowo dopiero w 2013 roku probiotyki stanowią nową i niezwykle ciekawą grupę bakterii probiotycznych, nad którymi wciąż prowadzone są badania naukowe, ale które już teraz nastawiają do swojego działania bardzo optymistycznie. Ich podwyższone spożycie ma bowiem prowadzić do pozytywnej zmiany mikrobioty. Probiotyki działają na paru płaszczyznach. Mogą regulować pracę aż trzech różnych układów, głównie układu nerwowego, układu immunologicznego oraz układu dokrewnego.
Psychobiotyki a depresja i zaburzenia psychiczne
Za sprawą zmiany stanu i zawartości mikroflory jelitowej będą oddziaływać na przeróżne części organizmu. W tym przede wszystkim samą psychikę, czyli ogólny poziom energii, nastawienie do życia i zwykłe samopoczucie. Z tego względu psychobiotyki (psychoprobiotyki) można zalecić osobom zmagającym się z różnymi chorobami i zaburzeniami psychicznymi. Już teraz preparatami z psychobiotykami z powodzeniem dopełnia się leczenie depresji, nerwic i fobii.
Psychobiotyki – preparaty
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, jednak najczęściej mówi się o:
- Lactobacillus helveticus Rosell - 52,
- Bifidobacterium longum Rosell - 175,
- Sanprobi,
- Lactobacillus plantarum 299v,
- Lactobacillus rhamnosus HN001.
Cieszą się one uznaniem, ponieważ uważa się je za bezpieczne i korzystne dla zdrowia. Ceny takich preparatów też są przystępne - niektóre z nich można dostać już za ok. 30 zł.
Psychobiotyki – gdzie kupić?
Można je dostać w aptekach stacjonarnych, ale także w aptekach internetowych. Ponadto psychoprobiotyki można czasem znaleźć też w różnego rodzaju sklepach ze zdrową żywnością, ekologicznych lub z odżywkami. Warto też dodać, że w sprzedaży jest jedynie kilka tego typu preparatów. Najczęściej można się spotkać z takimi, które zawierają w swoim składzie szczepy takie jak Bidobacterium longum lub Lactobacillus helveticus.
Jak jeszcze można sobie pomóc?
Ludzie lubią jednak wierzyć w to, że jedna magiczna tabletka zmieni całe ich życie. Jednak tak się nigdy nie stanie, bo nawet najlepiej skonstruowana mieszanka substancji nie ma aż tak dobrego działania. Psychobiotyki trzeba traktować wyłącznie jak dodatkowe wsparcie do zdrowego stylu życia. Równie ważne jest to, jaki tryb tego życia się prowadzi i np. jaką dietę się stosuje.
nwet nie wiedzialam ze cos takiego jest!