Rzewień dłoniasty, krewny ogrodowego rabarbaru, znalazł zastosowanie w medycynie. Jego częścią leczniczą jest korzeń, który pomoże w wielu dolegliwościach. Roślina ta pomaga m.in. uregulować wypróżnienia. Sprawdź, jak się go uprawia i kiedy nadaje się do zahamowania biegunki, a kiedy pomoże na zaparcia.
Spis treści:
Rzewień dłoniasty (rheum palmatum) jako lekarstwo
Do przygotowania lekarstwa z dłoniastego rzewienia (Rheum palmatum) wybiera się czteroletni jego korzeń. Należy korzeń wykopać jesienią, umyć i obrać ze skórki (ciemnej kory). Po tej czynności kroimy korzeń rzewienia na kawałki i nawlekamy na nitkę.
Suszymy nanizane na nić cząstki korzenia rabarbaru dłoniastego i w razie potrzeby wykorzystujemy, gdy dopadnie nas rozwolnienie lub zaparcie. Jeśli możemy, rozdrabniamy zasuszony korzeń na proszek i w takiej postaci go przyjmujemy. Dobrze jest też parzyć zasuszony korzeń, zalewając go wodą i doprowadzić do wrzenia. Gotujemy korzeń przez około 10-15 minut na wolnym ogniu pod przykryciem. Po tym czasie mamy przygotowany odwar gotowy do spożycia po rozcieńczeniu w proporcji pół łyżki odwaru i pół szklanki wody (na zaparcia).W przypadku odwrotnym używamy co najwyżej jedną łyżeczkę rozcieńczonego odwaru.
Po wypiciu odwaru mocz może zabarwić się na czerwony lub brunatny kolor. Dzieje się tak wówczas, gdy mocz ma odczyn zasadowy.
Rzewień dłoniasty(rheum palmatum), znany także jako rabarbar dłoniasty jest wykorzystywany w farmakologii do produkcji mieszanek ziołowych i tabletek przeczyszczających.
Ostrzeżenie!
Spożywania tej rośliny pod każdą postacią należy unikać w przypadkach ostrych chorób zapalnych przewodu pokarmowego, przy guzach krwawniczych odbytu, wrzodach żołądka, w niewydolności nerek oraz w trakcie trwania ciąży.
Rzewień dłoniasty – uprawa
Bylina rzewień dłoniasty nie jest rzewieniem ogrodowym. Ten drugi to po prostu znany nam wszystkim rabarbar o czerwonej skórce łodygi, którą możemy schrupać na surowo z dodatkiem cukru lub upiec pyszne ciasto albo przygotować orzeźwiający kompot.
Natomiast rzewień rheum palmatum jest przede wszystkim rośliną ozdobną. Ma on imponujące mocno postrzępione liście. Są one znacznie większymi klapami niż u rabarbaru ogrodowego. Łodygi są zielone i zdrewniałe. Kwiaty natomiast żółte z czerwonawymi obrzeżami.
Kwiatuszki uczepione są gałązek ułożonych w wiechę i zwisają główkami ku dołowi. Pod wpływem niewielkiego wiatru misternie się kołyszą. Rzewień dłoniasty może rosnąć blisko kompostownika, zasłaniając go sobą.
Uprawa dłoniastego rzewienia jest niewymagająca. Jedynie czego potrzebuje bylina rzewienia, to w miarę żyznej gleby i stanowisko słoneczne lub półcieniste.
polecam do ogródka