Moda i uroda

Śluz ślimaka jako kosmetyk, mit czy rzeczywistość?

Od lat czytamy i słyszymy w różnych mediach, że jest to niemal cudowne rozwiązanie na niezliczone schorzenia czy oznaki starzenia. Zastanówmy się jednak czy rzeczywiście śluz ślimaka jest tak niesamowity, jak nam się wydaje?

Śluz ślimaka – właściwości

Składnik ten pojawił się w kosmetykach kilka lat temu z bardzo ciekawymi i korzystnymi właściwościami dla naszego wizerunku, a nawet zdrowia. Wśród jego składników, jak twierdzono, znajdziemy proteiny, kwas hialuronowy i antyoksydanty. Występuje tam także naturalna substancja o nazwie alatoina, która jest używana przez same ślimaki jako regenerator.

Śluz ze ślimaka – jak działa?

  1. Pomaga nam zlikwidować zmarszczki, poprawiając elastyczność i jędrność naszej skóry, dzięki swojej zdolności do stymulowania segregacji kolagenu i elastyny.
  2. Pomaga nam wyeliminować blizny i ślady spowodowane przez trądzik, dzięki temu, że stymuluje odnowę komórek.
  3. Zmniejsza zarówno rozstępy jak i cellulit.
  4. Minimalizuje oznaki przedwczesnego starzenia się skóry.

Wspaniałe, nie sądzisz? Jednak rzeczywistość jest bardziej złożona.

Jak pozyskać śluz ze ślimaka?

Śluz ślimaka zawiera alatoinę, substancję leczniczą. Niestety nie jest ona obecna w ogóle w proporcjach niezbędnych do zapewnienia jakichkolwiek korzyści dla organizmu ludzkiego. Stężenie tego składnika wynosi od 0,5 do 2%. Dlatego też, aby móc go stosować w kosmetykach i osiągnąć obiecane korzyści, konieczne jest przeprowadzenie receptury, syntezy tego związku w laboratorium. Z tego powodu śluz ślimaka, który można znaleźć w różnych kremach dostępnych na rynku, nie jest śluzem naturalnym, ale żelem wyprodukowanym w laboratorium. Zatem jak pozyskać śluz ze ślimaka, który obecnie spotykamy na rynku? Nie ze ślimaka, lecz z w warunkach laboratoryjnych.

Z drugiej strony, liczne badania wykazały, że działanie tej substancji jest stosowane bezpośrednio do komórek, a nie do skóry, jak nam się wydaje. Tak więc stwierdzamy, że prawdziwe korzyści ze śluzu ślimaka są następujące:

  • nawilżanie skóry, które może spowolnić pojawienie się rozstępów, które są jeszcze w fazie początkowej. Z zastrzeżeniem, że śluz ze ślimaka nie jest w stanie rozwiązać problemów z rozstępami w fazie zaawansowanej,
  • pomaga usunąć martwe komórki naskórka, co zapewnia efekt świeżej, czystej i odnowionej skóry,
  • alantoina jest substancją leczniczą, gdyż stymuluje wytwarzanie nowych komórek, dzięki czemu odbudowuje uszkodzone partie naszej skóry właściwej. Chociaż może to prowadzić do innych objawów, które wcale nie są korzystne. Wśród nich wymienia się np. stres na skórze, ze względu na przyspieszenie jej normalnej aktywności,
  • wreszcie, jest w stanie złagodzić niektóre objawy naszej skóry.

Jak powinien wyglądać skuteczny krem na bazie śluzu ślimaka?

Jeśli chcemy uzyskać jak największe korzyści z produktu, który wykorzystuje w swojej produkcji tego typu substancje, musimy pamiętać, że wyekstrahowany śluz musi być bogaty w kwas hialuronowy, antyoksydanty, polisacharydy i proteiny. Można to osiągnąć poprzez pozyskiwanie produktu z określonego gatunku ślimaka: cryptomphalus aspersa. Co więcej, ekstrakcja tej substancji musi być przeprowadzona bardzo ostrożnie, aby zachować wszystkie korzyści i nie zaszkodzić zwierzęciu w ogóle. Kosmetyki, które w swojej recepturze zawierają śluz ślimaka są w stanie poprawić wygląd skóry, owszem. Jednak nie osiągają cudownych rezultatów - nigdy nie będą w stanie przywrócić młodego wyglądu twarzy z wyraźnymi oznakami starzenia.

Powiązane wpisy
Moda i uroda

#akcjadepigmentacja z mesoestetic®. Pewny sposób na przebarwienia posłoneczne

Należą do najczęstszych problemów rozwiązywanych w gabinetach profesjonalnych i dotykają ludzi…
Czytaj więcej
Moda i uroda

Kompleksowa metamorfoza skóry z biorewitalizacją premium od Teoxane

Już od dłuższego czasu w pielęgnacji skóry stawia się na jej biorewitalizację. Spadek…
Czytaj więcej
Moda i uroda

Powakacyjny lifting i rozświetlenie okolic oczu od TEOXANE

Letnie miesiące, choć dostarczają upragnionego relaksu i wytchnienia, niekorzystnie wpływają na…
Czytaj więcej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcesz zostawić komentarz? Kliknij we mnie!x