Należy wiedzieć, że szproty okienne nie dzielą okien na kwatery, bowiem nie są elementami konstrukcyjnymi. Szprosy do okien jedynie imitują szczebliny, w bardziej lub mniej udany sposób. Tworzą zatem symulowany podział przeszklenia, , podczas kiedy szyba jest w jednym, dużym kawałku. Oto rodzaje szprosów okiennych:
Spis treści:
Szprosy naklejane do okien PCV
To cienkie profile drewniane lub wykonane z PCW, mocowane do szyb na klej lub specjalną taśmę. Najczęściej są połączone uszczelkami, dzięki którym nie podcieka pod nie woda. Mogą być mocowane z jednej lub obu stron szyby. Szprosy w oknach potrafią dość dobrze imitować prawdziwe szczebliny. Niestety, tak jak i one, utrudniają mycie szyb. Nie pogarszają jednak izolacyjności termicznej okien, natomiast mogą się po pewnym czasie odkształcać w wyniku silnego nasłonecznienia lub gwałtownych zmian temperatury. Są droższym wariantem niż międzyszybowe. W internetowych sklepach znajdziemy je w zestawach do samodzielnego montażu.
Szprosy naklejane (samoprzylepne) do okien PCV to dobry pomysł, aby uatrakcyjnić okna już zamontowane. Szprosy takie mają długość 5 metrów. Samodzielnie się je docina i sztukuje, według instrukcji producenta. Do mocowania na szybie służy specjalna, dwustronnie przylepna taśma.
Szprosy wewnątrzszybowe do okien
Są to profile wykonane z plastiku lub aluminium montowane wewnątrz szyb zespolonych. Odbywa się to w zakładach produkujących pakiety szybowe. Należy wiedzieć, że szerokość profili wynosi 8, 16, 26 lub 45 mm. Mogą mieć kolor złoty, srebrny, biały lub dobrany do koloru drewna bądź okleiny pokrywającej ramy okienne. Naśladują szczebliny gorzej niż powyżej opisane szprosy naklejane. Im są grubsze, tym lepszy jest efekt. Nie przeszkadzają natomiast w trakcie mycia szyb. Trzeba też wiedzieć, że szprosy takie w niewielkim stopniu pogarszają izolacyjność termiczną pakietu szybowego.
Szprosy międzyszybowe powinny mieć grubość o 4 mm mniejszą niż szerokość ramki dystansowej okna zespolonego, bowiem nie mogą stykać się z szybami. Czasem też wyposaża się je w specjalne przekładki dystansowe - pozwalające zachować właściwy odstęp, a jednocześnie zapobiec drganiom mogącym powodować dzwonienie szprosów o szybę.
Szprosy wiedeńskie do okien
Są to szprosy hybrydowe - połączenie wewnątrzszybowych z naklejanymi. Naklejane umieszcza się po obu stronach szyby, a między jej taflami umieszczona jest dodatkowa, ozdobna listwa zwana szprosem ślepym lub duplexem. Wiedeńskie szprosy w oknach dają największe złudzenie prawdziwych szczeblin, ale płacimy za nie podwójnie.
Szprosy nakładane okienne
Występują w dwóch postaciach: jako ramy drewniane lub spienionego PCW z wstawionymi listewkami udającymi okleinowane i tym samym łatwo je dopasować do barwy okna. Szprosy nakładane nie przylegają bezpośrednio do powierzchni szyby, nie stanowią więc przeszkody dla spływającej po szybie wody.