Dom i ogród

Szprosy do okien – rodzaje

Należy wiedzieć, że szproty okienne nie dzielą okien na kwatery, bowiem nie są elementami konstrukcyjnymi. Szprosy do okien jedynie imitują szczebliny, w bardziej lub mniej udany sposób. Tworzą zatem symulowany podział przeszklenia, , podczas kiedy szyba jest w jednym, dużym kawałku. Oto rodzaje szprosów okiennych:

Szprosy naklejane do okien PCV

 To cienkie profile drewniane lub wykonane z PCW, mocowane do szyb na klej lub specjalną taśmę. Najczęściej są połączone uszczelkami, dzięki którym nie podcieka pod nie woda. Mogą być mocowane z jednej lub obu stron szyby. Szprosy w oknach potrafią dość dobrze imitować prawdziwe szczebliny. Niestety, tak jak i one, utrudniają mycie szyb. Nie pogarszają jednak izolacyjności termicznej okien, natomiast mogą się po pewnym czasie odkształcać w wyniku silnego nasłonecznienia lub gwałtownych zmian temperatury. Są droższym wariantem niż międzyszybowe. W internetowych sklepach znajdziemy je w zestawach do samodzielnego montażu. 

Szprosy naklejane (samoprzylepne) do okien PCV to dobry pomysł, aby uatrakcyjnić okna już zamontowane. Szprosy takie mają długość 5 metrów. Samodzielnie się je docina i sztukuje, według instrukcji producenta. Do mocowania na szybie służy specjalna, dwustronnie przylepna taśma.

Szprosy wewnątrzszybowe do okien

Są to profile wykonane z plastiku lub aluminium montowane wewnątrz szyb zespolonych. Odbywa się to w zakładach produkujących pakiety szybowe. Należy wiedzieć, że szerokość profili wynosi 8, 16, 26 lub 45 mm. Mogą mieć kolor złoty, srebrny, biały lub dobrany do koloru drewna bądź okleiny pokrywającej ramy okienne. Naśladują szczebliny gorzej niż powyżej opisane szprosy naklejane. Im są grubsze, tym lepszy jest efekt. Nie przeszkadzają natomiast w trakcie mycia szyb. Trzeba też wiedzieć, że szprosy takie w niewielkim stopniu pogarszają izolacyjność termiczną pakietu szybowego. 

Szprosy międzyszybowe powinny mieć grubość o 4 mm mniejszą niż szerokość ramki dystansowej okna zespolonego, bowiem nie mogą stykać się z szybami. Czasem też wyposaża się je w specjalne przekładki dystansowe - pozwalające zachować właściwy odstęp, a jednocześnie zapobiec drganiom mogącym powodować dzwonienie szprosów o szybę.

Szprosy wiedeńskie do okien

Są to szprosy hybrydowe - połączenie wewnątrzszybowych z naklejanymi. Naklejane umieszcza się po obu stronach szyby, a między jej taflami umieszczona jest dodatkowa, ozdobna listwa zwana szprosem ślepym lub duplexem. Wiedeńskie szprosy w oknach dają największe złudzenie prawdziwych szczeblin, ale płacimy za nie podwójnie.

Szprosy nakładane okienne

Występują w dwóch postaciach: jako ramy drewniane lub spienionego PCW z wstawionymi listewkami udającymi okleinowane i tym samym łatwo je dopasować do barwy okna. Szprosy nakładane nie przylegają bezpośrednio do powierzchni szyby, nie stanowią więc przeszkody dla spływającej po szybie wody.

Powiązane wpisy
Dom i ogród

Nowoczesność i funkcjonalność w jednym – stoły Endo

Stoły stanowią integralny element każdego wnętrza - od kuchni, przez salon, po biuro. Jednak w…
Czytaj więcej
Dom i ogród

Nowoczesne witryny do salonu — poznaj najmodniejsze przykłady

Twoje domowe wnętrze to miejsce, gdzie design spotyka się z funkcjonalnością. Aby uczynić je…
Czytaj więcej
Dom i ogród

Jak urządzić mały salon, by zyskać jak najwięcej przestrzeni?

Dom czy mieszkanie o niewielkiej powierzchni to czasami prawdziwe wyzwanie podczas projektowania…
Czytaj więcej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcesz zostawić komentarz? Kliknij we mnie!x