Ciężko powiedzieć jak wiele kobiet mierzy się z tokofobią. Niektóre źródła mówią, że tokofobia dotyka 6-10% pań. Można oszacować, że ok. 80% kobiet odczuwa lęk przed porodem i ciążą. Natomiast 13% odczuwa tak silny strach, że decyduje się o odłożeniu macierzyństwa na później. Ciekawostką jest, że tokofobia występuje częściej u kobiet, które jeszcze nigdy nie rodziły. Czym się objawia, jak ją rozpoznać i co mówić u psychiatry, żeby być dobrze zdiagnozowanym?
Spis treści:
Tokofobia – co to jest?
Jest to lęk przed ciążą i/lub porodem. Pojawia się zarówno u dorosłych kobiet jak i u dorastających dziewczyn. Tokofobia jest to termin, który pojawia się w dyskusji publicznej coraz częściej. I nie bez powodu - część kobiet w obawie przed naturalnym powodem, decyduje się na adopcję, macierzyństwo zastępcze, CC lub rezygnuje z macierzyństwa całkowicie.
Jakie są rodzaje tokofobii?
Można mówić o 2 rodzajach lęku:
- pierwotna - dotyczy kobiet, które nigdy nie rodziły, a doświadczają paraliżującego lęku przed ciążą i porodem,
- wtórna - pojawia się u kobiet, które doświadczyły wcześniej traumatycznego przebiegu ciąży lub porodu, np. po powikłaniach lub gdy utraciły dziecko.
Tokofobia a ogólny strach przed ciążą i porodem
Całkiem naturalne są obawy przed porodem i ciążą. Noszenie w sobie dziecka i dbanie o jego prawidłowy rozwój to duża odpowiedzialność. Poza tym mnogość dolegliwości, zakazów i wskazań dla kobiet w ciąży może niejedną przyprawić o ból głowy. Dlatego nie powinno dziwić, że w pewnym momencie, u większości z nich pojawią się obawy.
Jednak warto zdawać sobie sprawę, że tokofobię charakteryzuje tak silny niepokój, że wpływa on na podejście do budowania rodziny. Tak duży lęk staje się poważnym problemem, gdy jest w stanie przeszkodzić w spełnieniu marzenia o posiadaniu dziecka. Trzeba zatem zaznaczyć, że kobiety, które się boją porodu lub odczuwają dyskomfort związany z ciążą czy porodem, ale nie są przytłoczone tym lękiem i mimo to ich chęć posiadania potomstwa o wiele przeważa nad obawami, nie mają tokofobii.
Wiele kobiet odczuwa niepokój, jednak u niektórych z nich, ten strach nie jest w stanie ich powstrzymać przed macierzyństwem. Zaś u kobiet z tokofobią występuje ogromne przygnębienie i bardzo twarda bariera lęku, która skutecznie może je blokować przed decyzją o dziecku.
Kogo dotyczy ten problem?
Tak naprawdę każda przedstawicielka płci pięknej może być dotknięta tokofobią. Może się ona pojawić już w okresie dojrzewania lub w dorosłości. Może dotyczyć kobiet, które nigdy nie były w ciąży i nie rodziły. A z drugiej strony może dotyczyć także kobiet, które utraciły dziecko lub wspominają swój poród bardzo traumatycznie za sprawą np. urodzenia martwego dziecka, nacięcia krocza, użycia kleszczy. Nawet kobiety, które doświadczyły standardowego porodu, mogą odczuwać zatrważający lęk przed powtórką tej czynności.
Tokofobia – objawy
Tokofobia to nadmierne odczuwanie niepokoju - o wiele większe niż można by się spodziewać w danej sytuacji. Samo myślenie o porodzie może doprowadzić kobietę z tokofobią do ataku paniki. Objawami tokofobii mogą być emocjonalna oraz fizyczne oznaki takie jak:
- uporczywy lęk (trwający co najmniej 6 miesięcy),
- lęku nie da się wyjaśnić inną diagnozą dotyczącą zdrowia psychicznego,
- uczucie napięcia, niepokoju, drażliwość,
- unikanie porodu naturalnego i proszenie o cesarskie cięcie,
- natrętne, katastroficzne myśli i wyobrażenia na temat porodu,
- odczucie zatrważającego strachu w momencie porodu,
- koszmary senne, a czasem bezsenność,
- wpływ lęku na wiele obszarów życia (pracę, szkołę, relacje) - problemy z koncentracją i wykonywanie codziennych obowiązków,
- odczucie ogromnego niepokoju w momencie pojawienia się myśli o porodzie.
Tokofobia – co mówić u psychiatry?
Przede wszystkim należy być szczerą i otwartą. Dobry specjalista powinien zdiagnozować tokofobię, jeśli wystarczająco się przed nim otworzymy i opowiemy o wszystkich naszych myślach, lękach, sytuacjach, które są męczące. Przed wizytą, należy najpierw zapytać znajomych, poszukać w internecie i zdecydować się na doświadczonego specjalistę, który będzie w stanie rozróżnić lęk przed porodem od tokofobii. Właściwie postawiona diagnoza i wdrożenie leczenia lub przepisanie zaświadczenia do cesarskiego cięcia jest kluczem do zdrowia psychicznego i odzyskania stanu spokoju.
nikomu nie życzę :((((