DzieckoZdrowie

Zachowanie płodności – na czym polega witryfikacja?

Postęp w nauce coraz bardziej ułatwia życie ludziom, a w ginekologii jest jednym z najważniejszych. Właśnie z tego powodu coraz częściej używa się terminu „zachowanie płodności. W zasadzie od 40 roku życia można zajść w ciążę z własnych jajeczek, bez konieczności korzystania z pomocy dawczyni jajeczek lub po przebytej chorobie jajników, o ile macica nie jest uszkodzona i możliwe jest przeprowadzenie ciąży. 

Jak można poznać swój status płodności? 

Zachowanie płodności umożliwia kobietom zajście w ciążę w starszym wieku, bez żadnego ryzyka dla dziecka. Oprócz posiadania dzieci w starszym wieku, niestety niektóre terapie np. onkologiczne ograniczały tę zdolność do sprowadzania życia na świat. Dzięki tym metodom jest to problem przeszłości. Wreszcie należy zauważyć, że w dzisiejszych czasach metody te są znacznie ważniejsze. Zwłaszcza biorąc pod uwagę złożoność bycia w stanie cieszyć się stabilną pracą i mieć więcej niż wystarczającą wypłacalność finansową, aby móc utrzymać dziecko. W ten sposób można grać z czasem na naszą korzyść. A przy tym nie narazić się na znane problemy związane z zajściem w ciążę w późnym wieku. 

Zachowanie płodności na dłużej? To możliwe

Możesz zachować płodność przez wiele kolejnych lat. Jeśli masz mniej niż 35 lat i chcesz odroczyć moment zostania matką, witryfikacja Twoich jajeczek jest najlepszym rozwiązaniem. 

Witryfikacja – co to?

Jest to prosty zabieg, w którym przed zabiegiem przeprowadza się stymulację hormonalną w celu wspierania dobrego stanu jajeczek, a następnie wykonuje się nakłucie w celu ich wydobycia. Po nakłuciu są one szybko zamrażane, aby można je było później wykorzystać. Wykorzystanie tych jajeczek może być nawet przez kilka lat po punkcji, więc w tym przypadku zapewniamy sobie możliwość posiadania płodnego jajeczka na później, nawet jeśli minął już normalny wiek, w którym płodność spada. 

Zachowanie płodności dzięki witryfikacji – czy jest to bezpieczne?

Jajka witryfikowane nie ulegają najmniejszej degradacji i zachowują swoją płodność w nienaruszonym stanie. Płodność ta będzie z czasem taka sama, jak w momencie ich pobrania, więc bez względu na to, ile czasu upłynie i czy poddasz się jakiemuś leczeniu, Twoje jajeczka będą tam na Ciebie czekały. 

Wiele specjalistów jest zdania, że kriokonserwacja zarodków jest bezpieczną procedurą in vitro. Dodatkowo, przeżywalność zarodków, które się w ten sposób zamroziło jest bardzo wysoka (szacunki mówią o ponad 90%). Z drugiej strony, przeżywalność oocytów może być odrobinę niższa ze względu na to, że komórki są bardziej wrażliwe niż zarodki.

Witryfikacja komórek jajowych – co dalej?

Jak możesz sobie wyobrazić, ostatnim krokiem będzie zapłodnienie jajeczka i jego późniejsze umieszczenie, tak aby życie mogło zacząć się kształtować w twoim wnętrzu. Rewolucyjna metoda, dzięki której będziemy mogli jeszcze przez długi czas sprowadzać na świat dzieci.

Witryfikacja – komu polecany jest ten sposób na zachowanie płodności?

Jest to zabieg, który zaleca się zwłaszcza:

  • Kobietom, które chcą odłożyć macierzyństwo. W naszych czasach gotowość kobiety na posiadanie dzieci znacznie wydłużyła się w czasie. Obecnie Panie chcą korzystać ze swojej młodości, pragną podróżować, rozwijać karierę lub inwestować w swoje zainteresowania. A dzięki zamrożeniu komórek jajowych, mogą odłożyć decyzję o macierzyństwie na później.
  • Kobietom, które nie znalazły odpowiedniego partnera. Ze względu na to, że ludzie coraz później wychodzą za mąż i dopiero w późniejszych wieku znajdują odpowiednich partnerów, macierzyństwo także przesuwa się w czasie. W związku z tym witryfikacja będzie odpowiednia dla osób, które po prostu poszukują odpowiedniego ojca dla swojego potomstwa.
  • Kobietom i mężczyznom przed leczeniem onkologicznym. Jako że jądra i jajniki to narządy delikatne, zwłaszcza jeśli chodzi o promieniowanie, warto pomyśleć o przedłużeniu płodności za pomocą witryfikacji. Poleca się ją także dlatego, że czasem powikłania chemioterapii mogą przyczynić się do przedwczesnego wygaśnięcia funkcji jajników. Ponadto zabiegi stosowane w onkologii mogą uszkodzić jądra odpowiadające za produkcję plemników, co pozbawia mężczyznę możliwości rozmnożenia.
  • Kobietom, które średnio reagują na stymulację owulacji. W razie gdyby pierwszy transfer stymulacji owulacji się nie powiódł, to witryfikacja komórek jajowych daje dodatkowe możliwości. Dzięki temu pacjentka nie jest zmuszona przechodzić ani kolejnej stymulacji hormonalnej, ani punkcji jajników.

Witryfikacja – cena zachowania płodności na dłużej

Koszt takiego zabiegu może różnić się w zależności od miasta oraz od kliniki i zależy od czasu przechowywania oraz ilości pobranych zarodków. Jednak można przyjąć że cena witryfikacji to od 500 - 1500zł. Natomiast zamrożenie oocytów to podobny koszt - rzędu od 500 zł do 2000 zł w zależności od ilości pobranych oocytów.

Powiązane wpisy
DzieckoRozrywka

Jak zrobić piniatę? Z kartonu lub z balona

Piniaty, kolorowe figurki wypełnione słodyczami i małymi prezentami, stały się światowym…
Czytaj więcej
DzieckoRozrywka

Co można zrobić z koralików?

Koraliki, choć małe, stanowią ogromne pole do twórczego działania. Od tysięcy lat fascynują…
Czytaj więcej
Zdrowie

Najczęstsze problemy z aparatem słuchowym — jak sobie z nimi poradzić?

Jeśli na samą myśl o awarii drogiego sprzętu medycznego przechodzą Cię dreszcze - przeczytaj…
Czytaj więcej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
anita
anita
8 miesięcy temu

nie wiedziałam, że jest coś takiego jak witryfikacja :O

1
0
Chcesz zostawić komentarz? Kliknij we mnie!x