CiekawostkiZdrowie

Zespół cieśni nadgarstka – jak spać?

Jest to schorzenie nadgarstka i dłoni, które często najbardziej odczuwa się w nocy. Jego objawami są ból, drętwienie oraz mrowienie w palcach i dłoniach. Jak sobie poradzić z tą dolegliwością, gdy kładziemy się do łóżka? Jak spać z zespołem cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka w nocy – objawy

U wielu ludzi cierpiących na tę dolegliwość zauważono, że najpierw objawia się ona w porze nocnej, a następnie stopniowo zaczyna doskwierać w ciągu dnia. Wśród objawów zespołu cieśni nadgarstka można wymienić drętwienie i ból, szczególnie w dłoni, kciuku, palcu wskazującym i środkowym. Z czasem ból może stać się tak silny, że utrudni zaciskanie pięści, czy nawet trzymanie małych przedmiotów w dłoniach. Oprócz typowych oznak można wymienić także kilka innych znaków świadczących o tym, że mamy do czynienia właśnie z tym schorzeniem: 

  • sporadyczna utrata mobilności w ręce,
  • ból w dłoniach, nadgarstku,
  • zmniejszona siła w rękach,
  • obrzęki,
  • przypadkowe upuszczanie przedmiotów,
  • uczucie mrowienia.

Zespół cieśni nadgarstka – jak spać?

Istnieje kilka domowych sposobów na ulżenie sobie w bólu. Wszystko zależy od tego jak będziesz spać! Oto kilka wskazówek:

Unikanie spania na boku

Spanie w pozycji embrionalnej to pozycja, w której uginasz ramiona oraz nadgarstki. Nacisk ciężarem własnego ciała na ramiona w połączeniu ze zgiętymi ramionami może prowadzić do ucisku nerwu, co z kolei do bólu i drętwienia dłoni oraz nadgarstków.

Unikanie zginania ramion podczas snu

Nerw pośrodkowy biegnie wzdłuż całej długości ramienia. Zginanie ramienia przez dłuższy czas może podrażniać i uciskać nerw. Wybierz pozycję do spania, która pozwala utrzymać ramiona prosto.

Założenie w nocy stabilizatora na nadgarstki

Jeśli nie kontrolujesz pozycji w jakiej zasypiasz i mimowolnie śpisz na boku lub zginasz ramiona, rozwiązaniem dla Ciebie może być zakładanie na noc specjalnej szyny. Pozwoli ona utrzymać nadgarstek w neutralnej pozycji, zapobiegnie jego zginaniu, a zatem zapobiegnie naciskowi na nerw pośrodkowy. Tego typu specjalistyczny stabilizator na nadgarstek można regulować w zależności od wielkości i szerokości dłoni.

Założenie w nocy rękawic kompresyjnych

Innym sposobem oprócz ortez na nadgarstki mogą być specjalne rękawice uciskowe. Zapewniają lekką kompresję dłoni i nadgarstków, jednocześnie utrzymując ciepło. Rękawiczki są bez palców i nie krępują ruchów, dzięki czemu można je nosić o każdej porze dnia i nocy.

Podparcie ramion poduszką

Zespołowi cieśni nadgarstka towarzyszą obrzęki. W celu ich zniwelowania, warto wspomóc swoje ramiona poduszką, tak aby zmniejszyć ich nacisk na ręce. Zatem jak spać, aby uniknąć zespołu cieśni nadgarstka? Wystarczy podeprzeć ramiona standardową poduszką. Dodatkowo możesz ustawić poduszki tak, aby podtrzymywały i utrzymywały nadgarstki prosto.

Utrzymanie ciepła

Ciepło powoduje wzrost przepływu krwi. Utrzymywanie rąk i nadgarstków w cieple przez całą noc może zwiększyć przepływ krwi w nadgarstkach. Dzięki temu zapobiegamy szybkiemu pojawieniu się obrzęków, a wszelkie niezbędne składniki odżywcze i tlen mogą być bez problemu dostarczane tam, gdzie są potrzebne. 

Jak zatrzymać ból cieśni nadgarstka w nocy i dalej spać?

Jeśli nie udało Ci się temu zapobiec i ból pojawi się w nocy, możesz śmiało zastosować kilka metod, które pomogą Ci znów odpłynąć w Krainę Morfeusza. Po pierwsze - potrząśnij rękami, gdy w środku nocy obudzi Cię ból. Pomoże to pobudzić przepływ krwi i usunąć zastany płyn, który nagromadził się w twoich nadgarstkach. Po drugie - delikatnie uciskaj i rozmasuj nadgarstki oraz podnieś do góry ręce, aby ułatwić przepływ krwi. Po trzecie - połóż na 10-15 min zimny okład na tylnej części nadgarstka, aby zmniejszyć obrzęk i podrażnienie nerwów. W ostateczności, gdy ból jest wyjątkowo uciążliwy, możesz zastosować leki przeciwzapalne takie jak ibuprofen.

Zespół cieśni nadgarstka – leczenie

Jak spać z zespołem cieśni nadgarstka to nie jedyna kwestia warta omówienia. Trzeba także zastanowić się nad długotrwałym leczeniem lub choćby zapobieganiem pogłębienia tej dolegliwości. Im szybciej zaczniemy leczenie, tym skuteczniejsze się okaże. Mamy do wyboru domowe sposoby takie jak leki przeciwzapalne, ortezy na nadgarstki, szyny, stabilizatory, zimne okłady, stabilizację nadgarstków poduszką. Jednak jeśli zespół cieśni nadgarstka nie ustępuje, a wręcz stan się pogarsza, warto zasięgnąć opinii lekarza. Nieleczone schorzenie może przyczynić się do długotrwałych uszkodzeń ciała.

Dlaczego ból cieśni nadgarstka pojawia się najczęściej w nocy?

Choć przyczyn pojawienia się zespołu cieśni nadgarstka może być wiele, jedną z najczęstszych jest spanie ze zgiętymi nadgarstkami. Prowadzi to do większego nacisku na nerw pośrodkowy, co w rezultacie powoduje ból cieśnia nadgarstka. Aby zapobiegać tej dolegliwości, zaleca się spanie z niezaciśniętymi nadgarstkami oraz delikatnie uniesionymi rękami. Dodatkowym czynnikiem jest mała ruchliwość podczas snu. Brak poruszania się w nocy może skutkować gromadzeniem się płynu w organizmie. Z kolei nagromadzony w nadgarstku płyn, może powodować ucisk nerwu pośrodkowego.

Powiązane wpisy
CiekawostkiZdrowie

Czy woda wysokozmineralizowana szkodzi?

Woda wysokozmineralizowana, znana również jako woda twarda, jest rodzajem wody bogatej w…
Czytaj więcej
Ciekawostki

Jak udowodnić że woda mineralna jest mieszaniną substancji?

Woda mineralna, cenna dla zdrowia ze względu na zawarte w niej minerały, jest klasyfikowana jako…
Czytaj więcej
Zdrowie

Czy woda w kolanie sama zejdzie?

Wodniak stawu kolanowego, zwany potocznie „wodą w kolanie, jest stanem, w którym w jamie…
Czytaj więcej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jola777
jola777
10 miesięcy temu

dużo ciekawostek!

1
0
Chcesz zostawić komentarz? Kliknij we mnie!x