Biznes i technologie

Rada dla młodszej siebie? Branża IT to podróż, nie wyścig

Jak utrzymać właściwy focus w branży IT i osiągać satysfakcjonujące cele? Z okazji miesiąca kobiet specjalistki z GlobalLogic dzielą się swoją perspektywą.

Nie musisz wiedzieć wszystkiego od razu. W świecie IT ciągła nauka jest normą. Skup się na budowaniu mocnych fundamentów, a następnie stopniowo poszerzaj swoje umiejętności. Pamiętaj, że to podróż, nie wyścig – mówi Magdalena Niebylska-Adamiak, Competency Manager w GlobalLogic. Na początku swojej kariery zawodowej była lektorem językiem norweskiego i stewardessą. Dzisiaj może pochwalić się ponad pięcioletnim doświadczeniem w sektorze informatycznym.

Dla wielu osób rozpoczęcie pracy w IT jawi się jako duże wyzwanie. Kiedy jednak zdecydują się na ten pierwszy krok, szybko zyskują szansę, by zweryfikować swoje obawy, powstające często na bazie stereotypów dotyczących sektora. – Rzeczywistość okazuje się zupełnie inna. Nikt wchodzący do branży nie jest sam. Relacje mentorskie są bardzo ważne i odgrywają istotną rolę w firmach. Nie ukrywam, że to budujące, kiedy widzimy doświadczonych profesjonalistów chętnych do prowadzenia i wspierania tych, którzy dopiero zaczynają. Tworzy to poczucie wspólnoty i sprzyja środowisku, w którym każdy może się rozwijać – podkreśla Magdalena.

W świecie nowych technologii

Magdalena pracuje dla GlobalLogic, firmy należącej do Grupy Hitachi i świadczącej usługi w branży inżynierii cyfrowej. Wraz z innymi specjalistkami postanowiła podzielić się swoimi przemyśleniami na temat pracy, ale również radami dla koleżanek i kolegów, którzy planują rozpocząć karierę w IT.

Zarówno ona, jak i inne specjalistki, zwracają uwagę na dynamikę zmian w sektorze technologicznym, która może wzbudzać strach, ale zapowiada też pasjonującą i angażującą pracę. W takim środowisku bardzo ważne jest odpowiednie podejście, które uwzględnia otwartość na naukę i determinację. – IT nieustannie ewoluuje. Technologie, które jeszcze kilka lat temu wydawały się science fiction, stają się powszechne, a na horyzoncie ciągle pojawia się coś nowego i ekscytującego – zauważa Aleksandra Gorczyca, pracująca jako Project Manager. – Jeśli chcesz czerpać radość z takiej pracy, pamiętaj, by ufać swoim umiejętnościom. Znaj swoją wartość i traktuj priorytetowo dbanie o siebie. Idź naprzód z determinacją i wytrwałością, a będziesz gotowa na nowe możliwości i wyzwania napotykane na swojej drodze – dodaje.

Rozwój osobisty w branży informatycznej jest niezwykle ważny, wręcz niezbędny. W obliczu ciągle ewoluujących systemów i rozwiązań technologicznych trzeba chcieć i umieć za nimi nadążać, by móc odpowiadać na potrzeby klientów i oczekiwania pracodawcy. Justyna Jarosz, na co dzień Competency Manager, miała okazję się o tym przekonać w ostatnich ośmiu latach, od kiedy jest bliżej związana z sektorem. Dzisiaj radzi zaczynającym swoją przygodę: – Stwórz plan tego, czego chcesz się nauczyć, ustal swoje cele. W IT jest tak wiele możliwości, że łatwo stracić z oczu to, co najważniejsze. Znajdź mentora – otwartą osobę, która chętnie dzieli się wiedzą – mówi.

Praca drużynowa

Chęć bycia na czasie nie jest jedynym powodem, który motywuje do inwestycji w siebie. IT to praca zespołowa, w której o sukcesie decyduje współpraca i wymiana informacji pomiędzy specjalistami różnych dziedzin. Każdy może wnosić swój wkład w kierunek i tempo rozwoju danego projektu. Zaangażowanie i odpowiedzialność mogą wydawać się duże, ale poświęcany na naukę czas jest wynagradzany, co inżynierowie, testerzy i programiści szybko i zauważalnie odczuwają. – Ta dziedzina jest rozległa, a im bardziej chcesz się w nią zagłębić, tym więcej się dowiesz na temat własnych zainteresowań i mocnych stron – zauważa Magdalena Niebylska-Adamiak. By móc to docenić i wykorzystać na swoją korzyść, przyjmij proces uczenia się całym sercem. Nie bój się zadawać pytań, popełniać błędów i odkrywać różne aspekty IT – podkreśla.

Mówi się, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła, ale branża informatyczna konsekwentnie temu zaprzecza. Wręcz przeciwnie, zachęca, by szukać, próbować, dyskutować i podważać dotychczasowe teorie i utarte schematy. To z pewnością jedno z miejsc, w których kreatywność i komunikatywność są obecnie bardzo cenione. Co jeszcze warto pamiętać, rozważając rozpoczęcie swojej kariery w IT? Nic lepiej nie opisuje najlepszego możliwego podejścia niż słowa Magdaleny, oparte o jej własne doświadczenia i obserwacje: Pielęgnuj swoją ciekawość, zachowuj otwartość i po prostu czerp radość z tej podróży!

Artykuł partnera

Powiązane wpisy
Biznes i technologie

Cold Mailing - co to oraz przykłady

W erze cyfrowej, gdzie skrzynki odbiorcze przepełnione są różnorodnymi wiadomościami, cold…
Czytaj więcej
Biznes i technologieCiekawostki

Jak oszukać alkomat?

Alkomat to narzędzie, które pozwala ocenić stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, co ma na…
Czytaj więcej
Biznes i technologie

Czy można mieć Messengera bez Facebooka?

Spis treści: Czy można mieć Messengera bez Facebooka?Co należy zrobić, aby korzystać z…
Czytaj więcej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcesz zostawić komentarz? Kliknij we mnie!x