Biznes i technologieDom i ogród

Ile schnie beton? Czas schnięcia betonu w ziemi i pod słupki

Beton jest materiałem, który składa się z mieszanki cementu, wody, piasku i kruszywa. Proces twardnienia betonu zaczyna się od momentu, gdy zostanie zmieszany z wodą. W ciągu pierwszych kilku godzin po zastosowaniu betonu, następuje proces tzw. wiązania wstępnego, w którym cement reaguje z wodą i tworzy tzw. cement hydrolityczny, który spaja kruszywo i nadaje betonowi swoją wytrzymałość i trwałość. Ile schnie beton i kiedy uzyskuje pełną wytrzymałość? O tym poniżej.

Ile schnie beton?

Proces twardnienia betonu trwa zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od rodzaju cementu użytego do jego produkcji, a także od warunków atmosferycznych, w jakich beton jest użytkowany. Im większa wilgotność i niższa temperatura otoczenia, tym dłużej beton schnie. Pełna wytrzymałość betonu jest osiągana po upływie kilku tygodni lub nawet miesięcy od jego zastosowania. Przyjmuje się, że lepiej nie wchodzić na beton przez co najmniej 48h. Czas ten zależy od grubości warstwy betonu oraz od tego, jaki rodzaj cementu został użyty do jego produkcji. Dla przykładu, beton zwykle uzyskuje pełną wytrzymałość po 28 dniach od chwili jego zastosowania, jeśli został wykonany z cementu portlandzkiego typu CEM I.

Czas schnięcia betonu a warunki

Aby zapewnić, że beton uzyska pełną wytrzymałość, należy zadbać o odpowiednie warunki. Warto unikać nadmiernego zraszania betonu wodą oraz narażania go na duże skoki temperatury. Również należy zadbać o to, aby beton był odpowiednio zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. poprzez zastosowanie odpowiednich środków ochronnych.

Ile schnie beton w ziemi lub pod słupki?

Powiązane wpisy
Dom i ogródStyl życia

Czy można mieszkać bez meldunku?

Mieszkanie bez meldunku jest sytuacją, w której osoba mieszka w danym miejscu, ale nie jest…
Czytaj więcej
Dom i ogród

Dywan w salonie - zasady, o których warto wiedzieć

Dywan w salonie - jak go odpowiednio wybrać, aby pasował? To pytanie na które… nie ma jednej…
Czytaj więcej
Biznes i technologie

Funkcjonalny minimalizm - poznaj nowość SEYSSO Carbon Travel

Profesjonalne urządzenia zaawansowane technologicznie nie zawsze urzekają estetycznym designem.
Czytaj więcej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Yolanda
Yolanda
22 dni temu

bardzo ciekawy wpis!

1
0
Chcesz zostawić komentarz? Kliknij we mnie!x