Zdrowie

Leczenie komórkami macierzystymi

Leczenie komórkami macierzystymi jest specyficzną formą terapii. Trzeba powiedzieć wprost, że ma ona ma nie tylko zwolenników, ale i wielu przeciwników, często uznających, że terapia komórkami macierzystymi jest kosztowna i nieskuteczna. Nie jest tak. Badania naukowe dowodzą, że ten nowoczesny sposób leczenia jest jak najbardziej skuteczny. Ta forma leczenia może być metodą podstawową, lub wspomagającą główne sposoby leczenia. Wiele zależy od rodzaju schorzenia i kilku innych czynników.

Komórki macierzyste – co to?

Komórki macierzyste najczęściej pozyskiwane są z krwi samego pacjenta, następnie wstrzykiwane mu powtórnie. Jest to niewątpliwie ogromna zaleta, bowiem nie ma większego ryzyka odrzucernia tych komórek przez organizm, lub komplikacji związanych z taką formą leczenia. Nie każdy ma świadomość, że komórki macierzyste mają niesamowite właściwości. Posiadają zdolność dostosowywania się do miejsca, do którego zostały wstrzyknięte i namnażania się w formie, jaka jest oczekiwana i jaka pomoże w leczeniu danego schorzenia. Jeśli - na przykład - zostaną wstrzyknięte w okolice złamanej kości, przyspieszą jej zrastanie się. Jeżeli zaś trafią do uszkodzonego stawu kolanowego lub innego, przyspieszą jego regenerację i spowodują bez wątpienia poprawę ruchomości stawu. Komórki macierzyste świetnie sprawdzają się też w medycynie estetycznej. Wstrzyknięte pod skórę - na przykład - twarzy, przyspieszą regenerację skóry, doprowadzą też do redukcji zmarszczek i wielu innych pozytywnych efektów.

Co ważne, leczenie komórkami macierzystymi może przynieść pozytywne efekty także przy poważniejszych schorzeniach, takich jak choroby nowotworowe, w tym, przy leczeniu białaczki. Naukowcy nieustannnie pracują nad innymi możliwościami wykorzystania komórek macierzystych, można więc mieć pewność, że z czasem będą one stosowane przy leczeniu wielu innych schorzeń.

Jak pozyskuje się komórki macierzyste?

Pacjenci często zastanawiają się, w jaki sposób pozyskiwane są komórki macierzyste. Czy konieczny jest jakiś zabieg lub inne bolesne metody pozyskiwania? Oczywiście nie. Najłatwiejszym sposobem pozyskania komórek macierzystych od danego pacjenta, jest pobranie krwi z żyły i odseparowanie z niej komórek macierzystych. Krwi pobiera się sporo, kilka strzykawek. Pobrana trafia do tak zwanej wirówki. W trakcie długiego wirowania krew dzieli się na zauważalne warstwy. Jedną z nich są właśnie komórki macierzyste. Trafiają one potem do specjalnych pojemników, wypełnionych odpowiednim preparatem, który przyspiesza proces namnażania komórek. Takie komórki macierzyste można podawać pacjentowi przez długi czas. Należy je jednak w odpowiednich warunkach przechowywać.

W podobny sposób można uzyskiwać komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej lub szpiku kostnego. Ta ostatnia metoda jest jednak nieco trudniejsza. Trzeba jednak dopowiedzieć, że komórki macierzyste uzyskane ze szpiku kostnego mają bardzo wysoką jakość, a ich ilość jest dużo większa, niż ilość komórek pozoskanych z tkanki tłuszczowej.

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej

Warto wspomnieć także o innej metodzie pozyskiwania tych komórek. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej - bo o nich mowa - pozyskuje się chwilę po porodzie. Oczywiście nie trzeba ich wykorzystywać od razu. Można zlecić ich przechowywanie nawet przez wiele lat. To dobre rozwiązanie, które warto zastosować w trosce o dziecko. Jeśli nawet wiele lat po narodzeniu zachoruje, a komórki macierzyste będą dla niego szansą na wyzdrowienie, z powodzeniem będzie można wykorzystać te pozoskane przy porodzie. Są doskonalej jakości i jest ich bardzo dużo.

Terapia komórkami macierzystymi – ten temat jest wart zainteresowania

Terapia z wykorzystaniem komórek macierzystych nie jest już nowością. Od wielu lat komórki macierzyste wykorzystuje się w leczeniu różnych schorzeń. Jest to jednak wciąż leczenie uznawane za nowatorskie. Warto zapoznać się z tym tematem i w razie potrzeby zdecydować się na terapię własnymi komórkami macierzystymi. Może ona przynieść zaskakująco dobre efekty. A koszty takiej terapii - wbrew powszechnym opiniom - nie są bardzo wysokie.

Leczenie stawu biodrowego komórkami macierzystymi

Komórki macierzyste są wykorzystywane do leczenia chrząstki stawowej. Stosuje się je także przy leczeniu uszkodzonych ścięgien oraz we wczesnych przypadkach zniekształcająco-zwyrodnieniowych stawów. Tego typu kuracja poprawia zdolność ruchową chorego stawu, zmniejsza ból oraz opóźnia proces niszczenia stawu.

Leczenie komórkami macierzystymi nowotworów

Dla wielu chorych komórki macierzyste stanowią źródło nadziei na poprawę. W przypadku białaczek, zwłaszcza ostrej białaczki limfoblastycznej, ostrej białaczki szpikowej oraz przewlekłej białaczki szpikowej, wykorzystuje się krwiotwórcze komórki macierzyste jako sposób na leczenie. Jeśli chodzi o nowotwory, tą terapię stosuje się także w przypadku mięsaka Ewinga, neuroblastomii (zwojaka zarodkowego), a w niektórych wyjątkowych sytuacjach także w leczeniu raka piersi, czy nerek,

Leczenie komórkami macierzystymi w ramach NFZ

Niestety na ten moment kuracja wykorzystująca komórki macierzysta nie jest refundowana w ramach Narodowego Funduszu Zdrowa i całość kosztów niestety trzeba opłacić samemu.

Powiązane wpisy
Zdrowie

Innowacje w stomatologii: jak nowe technologie kształtują przyszłość opieki stomatologicznej

Nowoczesne technologie wkraczają do gabinetów dentystycznych na całym świecie, w tym do…
Czytaj więcej
Zdrowie

Odzyskiwanie sprawności z metodą PNF: niesamowite efekty

Metoda PNF, czyli proprioceptywne facylitacja nerwowo-mięśniowa, jest techniką kinezyterapii…
Czytaj więcej
Zdrowie

Traumatologia: na czym polega i czym się zajmuje?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie tajemnice kryje w sobie nasze ciało? Jak wiele siły i…
Czytaj więcej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcesz zostawić komentarz? Kliknij we mnie!x