Biznes i technologieStyl życiaZdrowie

Stres w pracy – 10 sposobów jak radzić sobie ze stresem w pracy

Większość z nas ma poczucie, że w ciągu dnia jest za mało czasu, by zrobić wszystko, co trzeba. Stres w pracy może być spowodowany: niskim wynagrodzenie, pracą z trudnymi zadaniami (lub odwrotnie - brak wyzwania, które by nas motywowało), brakiem kontroli nad własnym stanowiskiem, brakiem lub bardzo ograniczoną możliwość awansu, a lista ta ciągnie się w nieskończoność. 

Zbyt duży stres w pracy nie jest dobry dla Twojego zdrowia psychicznego ani produktywności. Podczas gdy odrobina stresu może być czasem motywująca, zbyt wiele może sprawić, że będziesz przytłoczony. Jak więc wyeliminować stres w miejscu pracy? Oto dziesięć prostych propozycji.

Stres w pracy – jak z nim walczyć?

Przerwa w pracy jest obowiązkowa

Wybierz czas w środku dnia i ustaw alarm w telefonie. Kiedy alarm się wyłączy, odejdź od biurka, komputera, telefonu i po prostu się zrelaksuj. Weź kilka głębokich oddechów, przejdź się po swoim biurze, zamknij oczy i rozluźnij swoje ciało, delektuj się kawałkiem ulubionej czekolady lub wypij rewelacyjną herbatę. Potem wróć do tego, co robiłeś. Poczujesz się bardziej odświeżony, spokojniejszy i będziesz miał większą kontrolę nad nawet najbardziej chaotycznymi dniami. 

Zanim sprawdzisz rano swoje e-maile zrób coś produktywnego

Poczta elektroniczna wciąga, ale jeśli zaczniesz dzień robiąc coś produktywnego, poczujesz więcej energii na to, co będzie dalej. Popracuj nad artykułem, raportem, blogiem, notatkami na nadchodzące spotkanie, zorganizuj swoją listę rzeczy do zrobienia, zrób coś, co sprawi, że poczujesz, że zrobiłeś postęp w realizacji celu. Stres w miejscu pracy może się pojawić, jednak to nie oznacza, że nie możesz sobie z nim poradzić.

Na koniec dnia zapisz jedną dobrą rzecz, za którą jesteś wdzięczny

Tak, to brzmi kornie, ale wiele badań wykazało korzyści z wyrażania wdzięczności za to, co jest dobre w twoim życiu, a także za to, co nie jest dobre, ale wiesz, że zostanie naprawione. Daj temu szansę przez tydzień i rób to nawet w te dni, kiedy naprawdę nie idzie tak, jak powinno. Zakończenie dnia na pozytywnej nucie pomoże Ci bardziej cieszyć się czasem po pracy i lepiej radzić sobie w ciągu następnego dnia.

Spraw, by Twoje miejsce pracy było mniej nudne

Umieść w swoim biurze kolorowe rośliny. Posiadanie ładnych zeszytów i długopisów jest zawsze korzystne dla naszego zdrowia psychicznego, nawet w naszym cyfrowo obsesyjnym świecie. Miej ulubione zdjęcie czegoś lub kogoś, co sprawia, że się uśmiechasz. Spraw, aby Twoja przestrzeń była miejscem, które pomaga Ci czuć się energicznie. 

Raz dziennie zrób coś miłego dla kolegi

Jasne, miło jest być miłym, ale nauka pokazuje, że kiedy robisz miłe rzeczy dla innych, prawdopodobnie otrzymasz największy pozytywny impuls. Weź ulubioną przekąskę kolegi i zostaw ją na biurku jako niespodziankę. Zaproś kogoś na kawę i porozmawiajcie przez chwilę. Powiedz szczery komplement (nawet coś tak małego jak „Bardzo ładnie Ci w tej sukience). Zostaw na ich biurku karteczkę samoprzylepną z napisaną pochwałą np. napisem „Jesteś super!. 

Zorganizuj spotkanie na spacerze

20 minut świeżego powietrza dziennie pomoże Ci poczuć się szczęśliwszym i jest świetnym sposobem, aby uzyskać trochę ćwiczeń w swoim dniu pracy. Zamiast siedzieć w sali konferencyjnej, przeprowadź spotkanie, spacerując i rozmawiając na zewnątrz. Chodzenie pomaga skupić umysł i myśleć kreatywnie, co może sprawić, że spotkania będą jeszcze bardziej produktywne. Kreatywnie walcz ze stresem w środowisku pracy i spróbuj zmienić stresujące otoczenie na bardziej zielone.

Stres w pracy a twórcza prokrastynacja

Chociaż nie ma sposobu, aby całkowicie uniknąć prokrastynacji, istnieją sposoby, aby zminimalizować ją (takie jak nie spędzanie nieskończonych godzin na mediach społecznościowych lub zakupach online). Spraw, aby Twój czas był produktywny: postaw sobie za cel nauczyć się czegoś nowego - sprawdź świetne przepisy, ciekawe strony internetowe lub przeczytaj coś z książki, gazety lub magazynu. Uczenie się nowych rzeczy sprawi, że będziesz szczęśliwszy, a dodatkowo uchroni cię to przed poczuciem, że tracisz czas.

Jedna godzina na jedno zadanie – sposób na stres w pracy

 Kiedy wykonujesz wiele zadań, jesteś o 25% mniej wydajny w wykonywaniu zadań i czujesz się bardziej wyczerpany. Trudno to całkowicie wyciąć, ale można wygospodarować jedną godzinę na wykonanie jednego zadania dziennie. W tym czasie rób tylko jedną rzecz i tylko tę jedną rzecz. Jeśli potrzebujesz ukryć swój telefon, aby uniknąć rozproszenia uwagi lub wyłączyć połączenie internetowe to warto. Poczujesz się bardziej produktywny i skupiony, co uczyni Cię szczęśliwszym. 

Siedź prosto w miejscu pracy

 Kiedy się garbisz, czujesz się mniej energiczny niż gdybyś siedział prosto z ramionami do tyłu (nieskierowanymi na komputer). Jeśli możesz, postaraj się spędzić trochę czasu na stojąco. Może wprowadź zasadę, że kiedy coś pijesz - wodę, kawę, herbatę - musisz wstać, żeby to zrobić. 

Miej swoją ulubioną piosenkę zawsze „pod ręką”

 Kiedy czujesz się zniechęcony lub zestresowany, posłuchaj swojej ulubionej piosenki. Zrób to przed dużymi spotkaniami, stresującymi prezentacjami lub po prostu wtedy, gdy potrzebujesz poważnej dawki energii. Nie pozwól, żeby paraliżujący stres w pracy wybił cię z rytmu i zniszczył twój dobry humor.

Stres w pracy zawodowej – skutki

Paraliżujący stres w miejscu pracy może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia pracownika. Skutkami mogą być.:

  • problemy ze snem,
  • stany depresyjne,
  • zmęczenie, niewyspanie,
  • rozdrażnienie i zdenerwowanie,
  • mniejsza motywacja i zaangażowanie,
  • problemy z koncentracją,
  • dolegliwości na tle zdrowotnym (np. bóle głowy, większe ciśnienie krwi, choroby serca).

Ponadto zestresowany pracownik może przyczynić się do pogorszenia funkcjonowania firmy, dlatego warto dbać o jego zdrowie fizyczne. Zwłaszcza jeśli firma chce uniknąć większej rotacji pracowników, mniejszej efektywności pracy, większej rotacji w zespole oraz osłabienia dobrego wizerunku firmy w oczach klientów i innych pracowników lub potencjalnych pracowników.

Powiązane wpisy
Biznes i technologie

Rada dla młodszej siebie? Branża IT to podróż, nie wyścig

Jak utrzymać właściwy focus w branży IT i osiągać satysfakcjonujące cele? Z okazji miesiąca…
Czytaj więcej
Zdrowie

Odzyskiwanie sprawności z metodą PNF: niesamowite efekty

Metoda PNF, czyli proprioceptywne facylitacja nerwowo-mięśniowa, jest techniką kinezyterapii…
Czytaj więcej
Zdrowie

Traumatologia: na czym polega i czym się zajmuje?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie tajemnice kryje w sobie nasze ciało? Jak wiele siły i…
Czytaj więcej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcesz zostawić komentarz? Kliknij we mnie!x