CiekawostkiRozrywkaStyl życiaZdrowie

Korzyści z pływania – 10 zalet, jakie przynosi regularne pływanie

Nie ma wątpliwości, że pływanie jest świetną aktywnością fizyczną. Jeśli trudno jest ci chodzić na siłownię lub uprawiać inne aktywności fizyczne, przestaw się na pływanie i zobacz, co robi z twoim ciałem. 

Pływanie jest świetnym sposobem na pozbycie się negatywnej energii w Tobie i napełnienie Cię pewnością siebie zarówno psychicznie jak i fizycznie. A jeśli kochasz pływanie lub jesteś chętna do rozpoczęcia pływania, to bardzo ważne jest, abyś poznała jego korzyści zdrowotne. Zmotywuje cię to do doskonalenia się w tym sporcie.

Główne korzyści z pływania

Pływanie pomaga schudnąć

Otyłość jest dziś bardzo poważnym problemem, a walka z nią jest bez wątpienia jedną z głównych korzyści zdrowotnych płynących z pływania. Podczas pływania spalasz kalorie, a im więcej kalorii, tym lepsza mobilizacja tłuszczu. A jeśli będziesz kontynuować pływanie, w ciągu kilku miesięcy będziesz w stanie stracić cały nadmiar tłuszczu w swoim ciele. Fakt ten został również udowodniony w badaniu, kiedy to koreańscy naukowcy przeprowadzili eksperyment z dziećmi z nadwagą i otyłością. Stwierdzili wówczas, że pływanie znacząco zlikwidowało ich masę tłuszczową.

Pływanie wzmacnia twoje kości

Pływanie jest jednym z doskonałych ćwiczeń aerobowych. Może pomóc w zapobieganiu utracie masy kostnej, bardzo powszechnemu problemowi, który pojawia się wraz z wiekiem, zwłaszcza w przypadku kobiet. W rzeczywistości, regularne pływanie może również leczyć problemy takie jak ból stawów, zapalenie stawów i znacznie zmniejszyć ból. Przeprowadzono badania i stwierdzono, że pływanie bardzo skutecznie zmniejsza problem osteoporozy i poprawia masę kostną. Zatem kolejną korzyścią z pływania jest ogólne wzmocnienie kości.

Wzmacnia mięśnie

Oprócz wzmacniania kości, pływanie ma również pozytywny wpływ na mięśnie. Podczas pływania powtarzają się ruchy rąk, nóg, klatki piersiowej, mięśni brzucha, szyi i głowy. Pomaga to uczynić mięśnie szczupłymi i stonowanymi, a nie nieporęcznymi. Ponadto, w pływaniu, musisz popchnąć swoje ciało do przodu, stale wypierając wodę wokół ciebie, a to naprawdę pomaga zwiększyć moc i siłę mięśni.

Poprawia zdrowie serca

Jeśli Twój stan zdrowia w zakresie układu krążenia jest słaby, koniecznie podejmij naukę pływania. Poprawi to kondycję Twojego serca. Będzie ono lepiej pompować krew i stanie się silniejsze. A co za tym idzie - będziesz mogła zapobiec różnym chorobom układu krążenia. W rzeczywistości nauka udowodniła skuteczność pływania w utrzymaniu dobrego serca, więc nigdy nie można ignorować tego faktu. 

Ponadto pływanie wykazało również korzystny wpływ na regulację poziomu ciśnienia krwi w organizmie. A pamiętajmy, że podwyższone ciśnienie jest głównym czynnikiem powodującym udary i inne problemy z sercem. Tak więc, gdy ciśnienie krwi jest pod kontrolą, można lepiej uniknąć zagrożeń dla zdrowia związanych z sercem.

Obniża poziom trójglicerydów u dorosłych

Wysoki poziom trójglicerydów w organizmie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i ostatecznie prowadzi do przedwczesnej śmierci. Można obniżyć poziom trójglicerydów poprzez pływanie i badania też to wykazały. 

Badanie przeprowadzone na kobietach w średnim wieku wykazało, że osoby, które pływały codziennie przez 1 godzinę przez okres 3 ciągłych tygodni, wykazały poprawę składu ciała, znaczną utratę wagi i poprawę profilu lipidowego krwi. I jednocześnie nastąpił spadek poziomu trójglicerydów w organizmie.

Pływanie pomaga w walce z astmą

Astma jest spowodowana obrzękiem dróg oddechowych, który je blokuje i utrudnia oddychanie. Samo uczucie niemożności prawidłowego oddychania jest rzeczywiście bardzo frustrujące, ale można ją zmniejszyć pływając. 

W przeciwieństwie do treningu w suchym powietrzu siłowni, pływanie pozwala oddychać wilgotnym powietrzem podczas treningu. A gdy będziesz dalej pływać, stopniowo objawy astmy będą się zmniejszać i ogólnie stan twoich płuc również bardzo się poprawi. Korzyści zdrowotne płynące z pływania w zakresie zmniejszenia ataków astmy są już udowodnione naukowo. Należy jednak pamiętać, że jeśli masz ciężką astmę, najlepiej najpierw skonsultować się z lekarzem, a dopiero potem iść na basen. Powodem jest to, że niektóre badania wykazały, że pływanie może zwiększyć astmę. 

Pływanie poprawia zdrowie psychiczne

Jakie jeszcze są korzyści z pływania? Badania wykazały, że ćwiczenia takie jak pływanie mają pozytywny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne. Uczysz się zwalczać lęk, stres i depresję oraz poprawiasz swój nastrój. Jednym z głównych powodów, dla których tak się dzieje jest wywołany ćwiczeniami wzrost ukrwienia mózgu, a także wpływ na układ podwzgórze-przysadka-nadnercza, a tym samym na fizjologiczną reaktywność na stres. Pływanie pomaga również rozwijać poczucie własnej wartości. Pomaga także złagodzić objawy izolacji społecznej, co dodatkowo przyczynia się do poprawy zdrowia psychicznego. 

 Pomaga poprawić jakość snu

Kolejną korzyścią zdrowotną płynącą z pływania jest fakt, że pomaga ono w uzyskaniu dobrego snu. Badanie przeprowadzone na dorosłych osobach cierpiących na bezsenność wykazało, że ćwiczenia aerobowe (w tym pływanie) faktycznie poprawiły sen i ogólną jakość życia. Pływanie pomaga zwalczyć depresję i stres oraz wyeliminować negatywną energię, która tak długo w nas tkwiła. Innymi słowy, kiedy jakość życia się poprawia, automatycznie uczysz się odpuszczać zmartwienia i uzyskać odpowiedni sen, którego wymaga Twoje ciało. 

Bezsenność jest częstym problemem, z którym większość z nas zaczyna się mierzyć wraz z wiekiem. Jeśli zatem pływanie może poprawić twój stan i pomóc ci uzyskać dobry sen, to uprawianie tego sportu jest tego warte.

Poprawia ruchy ciała

Podczas pływania trzeba dużo koordynować między nogami, rękami, głową, klatką piersiową i oczami. Zatem zaletą pływania jest poprawa ruchu całego ciała, a także poprawa koordynacji między rdzeniem i kończynami. Jest to jedna z najlepszych korzyści zdrowotnych płynących z pływania, niezależnie od tego, czy rozważasz ją w celach terapeutycznych, rekreacyjnych czy sportowych. Natomiast badanie przeprowadzone u osób starszych wykazało, że regularne pływanie nie tylko poprawiło koordynację „ręka-oko, ale także pozytywnie wpłynęło na funkcje równowagi w trudnych warunkach balansowania. 

Pływanie jest dobre dla kobiet w ciąży

Jeśli jesteś w ciąży, pływanie jest ćwiczeniem, które możesz wykonywać. Wynika to z faktu, że przeprowadzono badania, których wyniki faworyzowały kobiety w ciąży. Jak w jednym przypadku, gdzie eksperyment przeprowadzono na szczurzej matce i okazało się, że pływanie faktycznie zmienia rozwój mózgu u jej potomstwa. Pływanie może nawet chronić maluchy przed niedotlenieniem niedokrwieniem mózgu, które jest rodzajem problemu neurologicznego. Ponadto pływanie jest ćwiczeniem, które można wykonywać we wszystkich trzech trymestrach, co z kolei również będzie pomocne w utrzymaniu masy ciała. Warto zatem uprawiać sport w ciąży, z zastrzeżeniem, że powinien być on bezpieczny i dostosowany do możliwości przyszłej mamy oraz trymestru ciąży.

W innym badaniu również stwierdzono, że pływanie w chlorowanych basenach nie miało negatywnego wpływu na kobiety w ciąży. W rzeczywistości kobiety w ciąży, które pływały we wczesnej lub środkowej ciąży, wykazywały znacznie niższe ryzyko wystąpienia wad wrodzonych i przedwczesnego porodu. 

Jednak najpierw warto skonsultować się z lekarzem i dopiero wtedy podjąć decyzję. Wynika to z faktu, że nie każdy będzie miał taki sam stan zdrowia w czasie ciąży i prawdopodobnie u tej czy innej osoby wystąpią komplikacje, dlatego dla własnego bezpieczeństwa najlepiej stosować się do fachowych porad lekarza.

Korzyści z pływania – podsumowanie

Podsumowując zalety pływania - jest to z pewnością świetne ćwiczenie aerobowe. Ale jeśli naprawdę chcesz cieszyć się korzyściami zdrowotnymi płynącymi z pływania, będziesz musiał robić to z poświęceniem i być regularnym. Bądź też nieco zdyscyplinowany w życiu i pozbądź się niezdrowych nawyków, abyś mógł czerpać maksymalne korzyści z pływania. 

Powiązane wpisy
Zdrowie

Innowacje w stomatologii: jak nowe technologie kształtują przyszłość opieki stomatologicznej

Nowoczesne technologie wkraczają do gabinetów dentystycznych na całym świecie, w tym do…
Czytaj więcej
Zdrowie

Odzyskiwanie sprawności z metodą PNF: niesamowite efekty

Metoda PNF, czyli proprioceptywne facylitacja nerwowo-mięśniowa, jest techniką kinezyterapii…
Czytaj więcej
Ciekawostki

Izotoniki jako nieodłączny element treningu - wszystko co warto wiedzieć

Współczesny świat aktywności fizycznej i sportu oferuje wiele możliwości i opcji, które…
Czytaj więcej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcesz zostawić komentarz? Kliknij we mnie!x