Moda i urodaStyl życia

Dlaczego kupowanie używanych ubrań jest ekologiczne?

Coraz więcej mówi się o problemach dla środowiska, jakie wytwarzają ogromne koncerny, również te odzieżowe, które skupiają się na produkowaniu wszystkiego na masową skalę i za jak najmniejsze pieniądze. Dlatego też coraz częściej jesteśmy namawiani, żeby kupować jak najmniej nowości i starać się naprawiać to, co już mamy albo pozyskiwać nowe przedmioty i ubrania z rynku wtórnego, również z second-handów.

Używana odzież jest ekologiczna. Choć może nam być ciężko w to uwierzyć, to kupując ubrania z drugiej ręki, przyczyniamy się w znacznym stopniu do ochrony środowiska. Produkcja nowych ubrań to za każdym razem wyzwanie dla naszej planety. Pobiera ona niewyczerpalne surowce, które po wykorzystaniu w tym procesie do niczego się już tak naprawdę nie nadają, ale również zanieczyszcza środowisko za pomocą odpadów, takich jak spaliny samochodów, szkodliwe gazy czy różnego rodzaju środki chemiczne wylewane do mórz i na gleby. Kupowanie ubrań z drugiej ręki pomaga nam nie przyczyniać się do tego.

Ogrom zużywanej przez ludzi wody to problem. Woda zdatna do picia na Ziemi stanowi niewielki ułamek wody w ogóle, a dokładnie ta sama substancja jest zużywana do produkowania jedzenia, odzieży czy każdego innego otaczającego nas przedmiotu. Woda wykorzystana w produkcji bardzo często nie jest w całości odzyskiwana, przez co ogromna jej ilość się marnuje. Nic więc dziwnego, że coraz więcej ekologów zwraca uwagę na problem produkowania masowo nowej odzieży. Wiele fabryk co sezon zaczyna tworzyć nowe ubrania i namawia klientów do ciągłego przyczyniania się do marnowania wody poprzez zakupy.

Problemem są też zanieczyszczenia, które z dnia na dzień zatruwają wszystko. Dziś każdy wie, że morza, a nawet oceany przestały być środowiskami wolnymi od działalności człowieka, ale dotyczy to również powietrza, do którego uwalniane są różnego rodzaju gazy i zanieczyszczenia, ale także gleb. Natura jest dziś zmuszona do radzenia sobie z najróżniejszymi odpadami, których człowiek nie jest w stanie w żaden sposób bezpiecznie zutylizować. Rynek odzieżowy również je produkuje, często w ogromnych ilościach, ale kupując używaną odzież, mamy pewność, że nasze ubrania nie były częścią tego typu działalności.

Powiązane wpisy
Moda i uroda

Krioterapia włosów: Nowoczesna Metoda Pielęgnacji, Która Odmieni Twoje Włosy

Krioterapia włosów to innowacyjna metoda wykorzystująca niskie temperatury do głębokiej…
Czytaj więcej
Moda i uroda

Olej Tamanu - prawdziwe złoto Polinezji

Olej tamanu, znany również jako „złoto zielonej Polinezji, zdobywa coraz większą…
Czytaj więcej
CiekawostkiStyl życia

Symbole samotności

Samotność to uczucie, którego pewnie każdy z nas kiedyś doświadczał w pewnym momencie życia.
Czytaj więcej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Didi
Didi
7 miesięcy temu

Ja tylko kupuje w second handach

1
0
Chcesz zostawić komentarz? Kliknij we mnie!x