Zdrowie

Amnezja lakunarna – objawy, przyczyny i leczenie

W trakcie życia mogą pojawić się nieprzewidziane zdarzenia, które powodują różne problemy. Czasami nasze ciało może się pogorszyć z powodu jakiejś trudności, którą przeżyliśmy. W innych okolicznościach umysł może zostać zraniony przez inne niedogodności, takie jak między innymi wypadki komunikacyjne, udary czy uderzenia w różne obszary ciała. Chociaż prawdą jest, że powaga sprawy będzie zależeć od każdego człowieka, sytuacje te zwykle powodują konsekwencje, zwłaszcza w pamięci, jednej z najbardziej dotkniętych zdolności.

Co to jest amnezja lakunarna?

Amnezja lakunarna to trudności w przypomnieniu sobie zdarzeń z życia codziennego odpowiadających określonemu okresowi czasu. Specyfika tego stanu polega na tym, że osoba może pamiętać wydarzenia z poprzedniego i kolejnych etapów okresu, który nie jest pamiętany. Ten rodzaj amnezji ma różny czas trwania, który zależy od stopnia nasilenia obrazu klinicznego u każdej osoby.

Objawy amnezji lakunarnej

Ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na przejawy, które pojawiają się u pacjentów cierpiących na tę patologię.

  1. Trudności w przypominaniu sobie chwil z traumatycznego doświadczenia.
  2. Niepewność w relacjach społecznych.
  3. Samoizolacja.
  4. Niska samoocena.
  5. Usztywnione ruchy ciała.
  6. Lakoniczny sposób wysławiania się.

Przyczyny niepamięci lakunarnej

Amnezja lakunarna ma zwykle kilka specyficznych źródeł, które są kluczowe dla opracowania strategii poprawy jakości życia osób cierpiących na to schorzenie.

Czynniki organiczne

Ogólnie rzecz biorąc, zdarzenia te są zwykle związane z wypadkami mózgowo-naczyniowymi wynikającymi z uszkodzeń kory mózgowej. W konsekwencji tych zdarzeń może dojść do utraty pamięci w określonym czasie. W tych przypadkach zapomniane wspomnienia dotyczyłyby sytuacji, które miały miejsce przed i po wstrząsie mózgu.

Czynniki środowiskowe

Zarówno stres, jak i pewne traumatyczne wydarzenia mogą być podstawą amnezji lakunarnej. Chociaż ludzie mogą w różny sposób reagować na presję społeczną, w niektórych przypadkach takie sytuacje mogą powodować okresy zaburzeń pamięci.

Leczenie niepamięci lakunarnej

Na szczęście obecnie dostępnych jest wiele skutecznych metod leczenia, które pozwalają zmniejszyć objawy i poprawić warunki życia pacjentów, u których zdiagnozowano amnezję lakunarną.

Psychoterapia

Gdy źródło tego problemu leży w czynnikach zewnętrznych, takich jak stres i/lub sytuacje traumatyczne, terapia psychologiczna dostarczy narzędzi, które pomogą pacjentowi w przyjemniejszy sposób radzić sobie z konfliktami, których doświadcza w codziennym życiu w wyniku amnezji. W tych przypadkach specjalista zdrowia psychicznego oceni pochodzenie amnezji lakunarnej, aby stworzyć dokładny i szczegółowy opis problemu.

Terapia zajęciowa

Ten rodzaj terapii ma na celu pomóc pacjentowi w opracowaniu sytuacji, których nie pamięta. Innymi słowy, terapie zajęciowe starają się dostarczyć osobie strategii, które pozwolą jej zmniejszyć negatywne skutki utraty pamięci.

Farmakologia

W przypadkach o znacznym nasileniu, w amnezji lakunarnej wskazane są również leki psychotropowe. Istnieją leki, które działają w obrębie ośrodkowego układu nerwowego i zapobiegają dalszemu upośledzeniu pamięci. Pomagają także zapobiegać utracie innych wspomnień, które na razie pozostają stabilne.

Przykłady amnezji lakunarnej

Oto kilka przykładów amnezji lakunarnej, w których można dostrzec skutki tego stanu klinicznego:

  1. Kobieta ulega wypadkowi komunikacyjnemu podczas jazdy samochodem. Gdy uderza o chodnik traci przytomność, a po przebudzeniu nie pamięta chwil przed wypadkiem, ale pamięta wydarzenia sprzed jazdy.
  2. Człowiek jest bardzo zmartwiony, ponieważ musi spłacić długi, aby jego majątek nie został skonfiskowany. W tym przypadku osoba może zapomnieć szczegóły dotyczące momentu poprzedzającego konfiskatę. Pamięta jednak wszystkie sytuacje poprzedzające przejęcie majątku, a także wszystkie wydarzenia, które mają miejsce w późniejszym czasie.
Powiązane wpisy
Zdrowie

Odzyskiwanie sprawności z metodą PNF: niesamowite efekty

Metoda PNF, czyli proprioceptywne facylitacja nerwowo-mięśniowa, jest techniką kinezyterapii…
Czytaj więcej
Zdrowie

Traumatologia: na czym polega i czym się zajmuje?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie tajemnice kryje w sobie nasze ciało? Jak wiele siły i…
Czytaj więcej
Zdrowie

LavaVitae dla rodziny: Bezpieczne i naturalne rozwiązania dla wszystkich pokoleń

W dzisiejszym świecie, gdzie coraz więcej uwagi skupiamy na zdrowym trybie życia i naturalnych…
Czytaj więcej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcesz zostawić komentarz? Kliknij we mnie!x