Zdrowie

Dysbioza jelitowa – leczenie

Dysbioza jelitowa jest niestety coraz częściej diagnozowanym zaburzeniem. Co ciekawe może się ona pojawić u ludzi w każdym wieku, nawet u ludzi bardzo młodych czy nawet dzieci. Gdy mikroflora jelitowa ma niewłaściwy dla niej skład i przede wszystkim gdy brakuje w niej dobrych dla organizmu bakterii (albo innych drobnoustrojów), można mówić właśnie o rozwiniętej dysbiozie. A przynajmniej można ją przypuszczać. Oczywiście przypuszczenia wymagają jeszcze potwierdzenia ze strony lekarza. Jednakże jeśli i on uzna, że u pacjenta doszło do zubożenia lub niewskazanej zmiany składu mikroflory jelitowej, tą mikroflorą trzeba będzie się zająć. Zaczynając od eliminacji tych wszystkich czynników, które mogłyby źle na nią wpływać.

Dysbioza jelitowa – jak leczyć?

Dieta

Absolutnie najbardziej destrukcyjna dla układu pokarmowego jest niewłaściwa dieta. Całkowicie złego jadłospisu nie zastąpią nawet najbardziej specjalistyczne psychobiotyki preparaty. Nie wszystko da się wprowadzić do organizmu w sposób sztuczny, a też zawsze lepiej jest wtedy, gdy dobre substancje przyjmuje się z naturalnymi pokarmami. Wtedy są one lepiej przyswajane i wchłaniane, a potem wykorzystywane przez organizm. Nigdy nie jest tak, że jeden naturalny produkt spożywczy zawiera wyłącznie jedną witaminę. Obecność innych substancji odżywczych pozwala im się natomiast dużo lepiej wchłaniać, a natura wie najlepiej, jak powinny być one zestawiane, by pozytywnie działały na organizm. W przypadku zdiagnozowanej dysbiozy jelitowej z diety trzeba wykluczyć produkty przetworzone (słodycze, chipsy, paluszki i fast-foody), napoje gazowane, zamawiane dania oraz… alkohol. Jadłospis ma być prosty i naturalny. 

Leki i suplementacja

Do dysbiozy mogą też prowadzić substancje zawarte w niektórych lekach. Niewłaściwy skład mikroflory jelitowej nierzadko jest wynikiem regularnego przyjmowania antybiotyków, po które zawsze powinno się sięgać w absolutnej ostateczności. Potrafią one siać w organizmie spore spustoszenie. Z kolei o suplementację warto zadbać i warto ją zastosować. Można wprowadzić do diety m.in. psychobiotyki, dodatkowy błonnik pokarmowy (jeżeli nie przyjmuje się go w odpowiedniej ilości wraz z dietą). Warto także zadbać o ewentualne preparaty z witaminami i substancjami mineralnymi. Suplementy powinny być dopasowywane do organizmu indywidualnie na podstawie wykonanych badań krwi, albowiem nawet witamina potrafi człowiekowi zaszkodzić, gdy w organizmie zaczyna jej być za dużo.

Dysbioza jelitowa a leczenie poprzez aktywność fizyczną

Sport jest oczywiście czymś dobrym i zdecydowanie warto go uprawiać, jednakże nie można z nim przesadzać. A w tym przypadku coraz więcej osób ma niestety skłonności do tej przesady. Na pewno niczym zdrowym nie będą codzienne kilkugodzinne ciężkie ćwiczenia na siłowni. Zwłaszcza te, które będzie się łączyć z równie ciężką pracą fizyczną i np. bieganiem bądź częstymi spacerami. Psychobiotyki nikomu nie zrekompensują totalnego braku dobrej regeneracji. Zbyt wysoki poziom aktywności fizycznej wprowadza organizm w stan permanentnego stresu. Może też prowadzić do ciągłych wyrzutów kortyzolu, będącego hormonem stresu. Jeżeli aktywność fizyczna ma być zdrowa dla całego organizmu, musi być ona umiarkowana i dostosowana do możliwości i innych aspektów życia danego człowieka.

Psychika

Nie da się jednak ukryć, że do przerwania integralności bariery jelitowej w większości przypadków dochodzi z powodu zaburzonej psychiki. A z tą psychiką coraz więcej osób ma już problem. Oczywiście psychobiotyki preparaty mogą starać się ją wspierać z zewnątrz, jednakże one powinny być tylko dodatkiem do codziennego dbania o swoje samopoczucie. Odpoczynek jest dla tej psychiki kluczowy. Nie da się być wypoczętym i zregenerowanym, jeżeli każdego dnia pracuje się przez kilkanaście godzin. A potem jeszcze robi się różne inne rzeczy, przeznaczając na sen i regenerację co najwyżej pięć godzin. Stres to taki cichy zabójca, z którym trzeba nauczyć się jakoś radzić. Od jego poziomu w dużej mierze zależy to, jak wygląda mikroflora jelitowa i jaki jest jej skład.

Powiązane wpisy
CiekawostkiZdrowie

Czy zastrzał można przebić? Jak wyleczyć zastrzał w palcu?

Zastrzał w palcu może być niezwykle bolesny i uciążliwy. W takiej sytuacji, wiele osób…
Czytaj więcej
Zdrowie

Czy magnez można brać bez przerwy?

Magnez jest pierwiastkiem, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak podkręcić metabolizm?

Spis treści: Jak podkręcić metabolizm?Pij dużo wodyJedz regularnieUprawiaj aerobyJedz więcej…
Czytaj więcej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcesz zostawić komentarz? Kliknij we mnie!x