Kuchnia

Jak przechowywać suszone jabłka?

Koniec sezonu na świeże owoce się kończy wcale nie oznacza, że musimy z nich całkiem rezygnować! Doskonałym sposobem na wydłużenie okresu przydatności do spożycia wielu z nich jest ich suszenie. Lecz co potrzebujemy wiedzieć, żeby robić to prawidłowo? W poniższym artykule odpowiemy na pytanie jak przechowywać suszone jabłka.

Czy da się przechowywać suszone jabłka przez rok lub dłużej?

Jeśli wydaje Ci się, że kilka lat to długi okres przydatności to pewnie zaskoczy cię informacja, że niektóre dostępne w sklepach jabłka mogą mieć nawet rok. Dzieje się tak za sprawą nowoczesnych rozwiązań stosowanych przez producentów. Używają oni substancji chemicznej o enigmatycznej nazwie 1-metylocyklopropen, która blokuje dojrzewanie jabłek. Jest ona w stanie przedłużyć okres przydatności do spożycia także innych produktów dostępnych w sklepowych półkach np. marchwi, sałat, brokułów.

O czym należy pamiętać?

Jest kilka ważnych kwestii, o których należy pamiętać, aby cały proceder suszenia i przechowywania suszonych jabłek się udał:

  • stopień wilgotności jabłek powinien wynosić 10% lub mniej. Jest to stan w którym będą one delikatnie chrupkie. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ istnieje ryzyko zatrucia jadem kiełbasanem przy użyciu pochłaniacza tlenu o wyższej zawartości wilgnostności. W związku z tym, jeśli chcemy czuć się bezpiecznie - stosujmy się do tej zasady.
  • Ograniczone światło i umiarkowana temperatura przedłuża okres przechowywania. Najlepiej przechowywać suszone jabłka w piwnicy. Trzeba zdawać sobie sprawę, że pozostanie tych smakołyków w nasłonecznionym pomieszczeniu lub w pokojach ze zmienną temperaturą, może wpłynąć na skrócenie czasu przydatności do spożycia.

Jak przechowywać suszone jabłka w plastikowej torbie?

Krok po kroku należy:

  1. Wrzucić do dużej plastikowej torby na suwak jak najwięcej kawałków suszonych jabłek. Jeśli masz zgrzewarkę do worków próżniowych - jest to moment na jej użycie i nie przejmowanie się kolejnymi krokami.
  2. Należy zapiąć torebkę, delikatnie ją ściskając w celu uwolnienia pozostałości powietrza.
  3. Aby pozbyć jak największej ilości powietrza, włóż centymetr słomkę w mały otwór pomiędzy zamek woreczka. Następnie delikatnie uciskając worek, staraj się wypuścić powietrze od dołu do góry w kierunku słomki. Ostatnim etapem jest zaciśnięcie słomki w miejscu, w którym wychodzi z worka, ostrożne jej wyjęcie i zamknięcie do końca woreczka.

Suszone w ten sposób jabłka można przechowywać przez 2 lata. Warto także co miesiąc sprawdzać, czy owoce nie zebrały wilgotności lub nie zepsuły się.

Jak przechowywać suszone jabłka w słoiku?

Jeśli nie jesteś fanem plastikowych woreczków, mam dla Ciebie inny sposób! Jak przechowywać suszone jabłka w słoiku? Jest to bardzo proste a wygląda to w ten sposób:

  1. Należy zapełnić słoik suszonymi kawałkami jabłek do połowy jego wysokości. Potem trzeba delikatnie docisnąć jabłka łyżką, aby usunąć jak najwięcej powietrza z pojemnika.
  2. Kolejnym krokiem jest stopniowe dodawanie kolejnych warstw suszonych jabłek i dociskanie ich łyżeczką, aby wcisnąć jak najwięcej i zapełnić jabłkami wolne przestrzenie.
  3. Jeśli słoik jest już upchany do granic możliwości, należy napełnić go jeszcze kilkoma kawałkami suszonych jabłek do samej góry. 
  4. Ostatnim etapem jest zwinne zamknięcie pojemnika hermetyczną pokrywką.

Pamiętaj o tym, aby przechowywać słoik z suszonymi jabłkami w ciemnym miejscu, np. szafce lub piwnicy w temperaturze ok. 15%. Dzięki temu, będą nadawać się do przez około rok. Jeśli chcesz przedłużyć ich żywotność do 2 lat, przechowuj suszone jabłka w zamrażarce.

Powiązane wpisy
Kuchnia

Kawa kuloodporna

Kawa kuloodporna, znana także jako Bulletproof Coffee, to napój, który zyskał popularność…
Czytaj więcej
Kuchnia

Jak zostać przedstawicielem Thermomix?

Thermomix to nie tylko wielofunkcyjne urządzenie kuchenne, ale także globalna społeczność z…
Czytaj więcej
Kuchnia

Mielenie kawy - Thermomix

Dla wielu z nas dzień zaczyna się nie od koguta, a od świeżo zmielonej kawy. Aromatyczny napój…
Czytaj więcej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcesz zostawić komentarz? Kliknij we mnie!x